ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4920 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vyšlo čtvrté pokračování Vondruškovy Husitské epopeje

0 Richard Winter 25.5.2016

Vlastimil Vondruška kraluje prodejním žebříčkům knih již po mnoho let. Od roku 2013 je také nejpůjčovanějším českým autorem našich knihoven. Je držitelem celé řady cen a minulý týden k nim přibylo i ocenění Český beststseller 2015 za titul Husitská epopej II., jehož čtvrtý díl vyšel před pár dny. Letos na podzim mu vyjdou další dva nové romány nejen v češtině, ale i na Slovensku a v Německu.

Historická sága z pera nejen oblíbeného spisovatele Vlastimila Vondrušky, která získává stále více příznivců, ale i ocenění, odstartovala prvním dílem Husitská epopej I. – Za časů krále Václava IV. na podzim roku 2014.

Vícedílný historický román na pozadí osudu rozvětveného rodu píseckých Prokopů vypráví o mocenském a náboženském zápase v českých zemích. Začíná rokem 1400 a měl by pokrýt epochu celého jednoho století.

Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

V těchto dnech se Vondruškovi husité se vrací na scénu již po čtvrté. V nejnovějším pokračování pod názvem Husitská epopej IV. – Za časů bezvládí. Děj se odehrává mezi lety 1438 až 1449 a začíná těsně po smrti císaře Zikmunda. Na trůn nastoupí jeho zeť Albrecht Habsburský. Ten však záhy také umírá a v zemi se znovu rozhoří domácí válka, kterou proti sobě vede šlechta podporovaná městy.

Knihy Vlastimila Vondrušky v češtině si našly mnoho příznivců i na Slovensku. Pro ně chystá spisovatel spolu s nakladatelstvím MOBA na podzim překvapení. V první polovině listopadu vyjde souběžně v obou zemích v češtině a ve slovenštině nový příběh středověkého detektiva, ale také královského prokurátora a správce severních Čech Přemysla Otakara II., Oldřicha z Chlumu pod názvem Nitranská brána smrti. Jak je z názvu zřejmě, děj se bude odehrávat v Nitře, kam se jeho hlavní představitel dostane spolu s královskými vojsky.Vlastimil Vondruška plánuje na začátek listopadu setkání se slovenskými čtenáři a křty knihy v Nitře a v Bratislavě.