ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15050 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výpravný Ranhojič zakončí Febiofest a v květnu půjde do českých kin

0 Richard Winter 28.3.2014

Letošní Febiofest zakončí při své české předpremiéře výpravný historický film Ranhojič natočený podle extrémně populární knihy Noaha Gordona. Epické dobrodružství z 11. století o samotných počátcích lékařství vstoupí do českých kin 8. května 2014.

Výpravný velkofilm podle extrémně populárního a oblíbeného románu Noaha Gordona z období 11. století. Ben Kingsley hraje slavného učence Avicenu, k němuž do Persie přijíždí mladík Rob Cole z Evropy, aby se z potulného ranhojiče stal skutečným léčitelem a aby objevil Avicenovo učení.

Velký problém představuje mladíkovo křesťanství, ještě vetší ale jeho dar vycítit smrt, posedlost poznáním a také odvaha vstoupit tam, kam se nikdo před ním neodvážil. Historická podívaná nabízí atraktivní a vzrušující téma počátků lékařství, střet orientu a Evropy, ale hlavně epický příběh a lásku. Stejně jako skvěle vyprávěná kniha, i film Ranhojič je o dobrodružné cestě za poznáním ve světě, kde vládne brutalita, pověry a předsudky.  V hlavních rolích se představí Tom Payne, Ben Kingsley, Stellan Skarsgard, Olivier Martinez a Emma Rigby.

Kniha Ranhojič Noaha Gordona se v druhé polovině 80. let stala světovým bestsellerem a dal vzniknout celé úspěšné historicko-lékařské trilogii Dynastie Coleových. V dalších letech vyšly i knihy Šaman a Lékařka. Všechny se s velkým úspěchem prodávají i u nás.

Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem.

Vizuální efekty Ranhojiče tvořilo studio Pixmondo, které se podílelo na trhácích jako Star Trek: Do temnoty, Hugo a jeho velký objev, 2012 nebo na sérii Hra o trůny. Silným příběhem a zpracováním navazuje Ranhojič na velké evropské filmy jako Jméno růže nebo Parfém: Příběh vraha.