ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14920 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vyjde závěrečný díl Přemyslovské epopeje Vlastimila Vondrušky

0 Richard Winter 24.9.2013

Všichni příznivci špičkové historické literatury a fanoušci Vlastimila Vondrušky mohou začít odpočítávat. Ve středu 25. září vyjde závěrečný čtvrtý díl Přemyslovské epopeje s podtitulem Král básník Václav II. Obrovskou odezvu vyvolala tato čtyřdílná románová freska už od prvního dílu (2011). Vždy se během jednoho týdne vyšplhala na první příčku prodejního žebříčku azůstala na špici po několik týdnů.

Vlastimil Vondruška patří mezi naše nejúspěšnější současné spisovatele, jeho knihy jsou nejpůjčovanějšími v našich knihovnách. “Dílo našich předků není jen soubor zábavných historek, je to především odkaz, kterému musíme rozumět a který bychom měli pečlivě chránit. Existuje okřídlené rčení, že národ, který zapomene na vlastní dějiny, ztratí budoucnost. Dějiny mnohokrát prokázaly jeho pravdivost. Naše dějiny jsou závazek, jsou naší odpovědností, protože to, co předkové vybudovali, musíme umět spravovat a předat našim dětem. A proto píšu o době Přemyslovců, neboť to byla jedna z klíčových etap české státnosti,” uvedl Vondruška.

A doplňuje: “Vše, co se v Přemyslovské epopeji odehrává, vychází z písemných pramenů, je to skutečná historická kronika. Na základě dostupných pramenů jsem se pokusil rekonstruovat povahu jednotlivých Přemyslovců a Přemysloven, zobrazit jejich lidské stránky, touhy a slabosti, ale i boj o místo na slunci. Navzdory tomu, že jde o dílo historicky přesné, snažil jsem se o čtivé pojetí a srozumitelnost. Statisticky řečeno – epopej představuje dobu 130 let českých dějin a navzdory mé snaze po stručnosti má zhruba 2500 stran.”

Závěrečný díl ságy o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů. Začíná koncem vlády Přemysla II. Otakara, vypráví o vládě Václava II. a vraždě jeho syna Václava III. Král Václav II. byl zajímavou osobností, v dějinách možná trochu nedoceněnou. Právě za jeho vlády se vytvořil model stavovského státu s přesnou dělbou odpovědnosti mezi panovníkem a šlechtou. On sám byl v duši umělcem, sám vynikající minesengr, ale také muž známý svou erotickou náruživostí. Jeho doba je dobou dvorských intrik, zápasu mezi šlechtou, dobou nástupu měst. Právě na přelomu 13. a 14. století se dotvořila tvář středověkých Čech, na níž už Lucemburkové mnoho nezměnili.

Přemyslovská epopej v čase: 2011 Přemyslovská epopej I. – Velký král, 2012 Přemyslovská epopej II – Jednooký král, 2013 Přemyslovská epopej III – Král rytíř Přemysl II. Otakar, 2013 Přemyslovská epopej IV – Král básník Václav II.