ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18039 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vyjde kniha věnovaná dějinám kytary

0 Petr Hašek 25.7.2012

Na český knižní trh se poprvé dostane kniha věnovaná dějinám kytary. Podle jejího autora, brněnského kytaristy a pedagoga Vladislava Bláhy podobná kniha v Česku dosud chyběla.

Systematické dějiny kytary podle něj nikdy nevyšly ani v ostatních slovanských zemích. Bláha knihu pokřtí na srpnovém Mezinárodním kytarovém festivalu Brno, zřejmě na koncertu některé z festivalových hvězd.

Knihu vydává Janáčkova akademie múzických umění, kde Bláha vyučuje hru na kytaru a dějiny nástroje. Právě studentům akademií, konzervatoří nebo uměnovědných oborů by se kniha podle Bláhy mohla hodit.

Studium dějin kytary stále přináší nová překvapení. Historie kytary a jejích předchůdců sahá až do starověku. “Výzkum šel v poslední době rychle dopředu. Co jsem napsal třeba před pěti lety, musel jsem nyní zase měnit kvůli novým poznatkům,” uvedl Bláha.

Kytara patří mezi drnkací strunné nástroje. Postupem času se měnily tvary nástrojů, počty strun i způsoby ladění. Koncem 18. století se kytara ve svém vývoji ustálila přibližně do dnešní podoby s šesti strunami, kruhovým rezonančním otvorem v korpusu a hmatníkem s pražci.

Ve 20. století se elektrická kytara stala symbolem populární hudby. Akustická kytara zůstává uznávaným koncertním nástrojem v klasické hudbě, ale zároveň je přístupným a oblíbeným doprovodným nástrojem amatérských muzikantů.

rwi