ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14736 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vyjde album písniček Ivety Bartošové

0 Redakce 25.3.2021

Ve čtvrtek 8. dubna 2021 si připomeneme nedožité pětapadesátiny populární zpěvačky Ivety Bartošové, která patřila od konce osmdesátých let k hvězdám české populární hudby. Třikrát se stala zlatou slavicí, vystupovala v úspěšných muzikálech a zahrála si také ve filmu. Ivetě Bartošové dal osud k dispozici lidsky i umělecky turbulentní, tragicky ukončený, ale muzikou obdivuhodně naplněný život.

Nová kompilace Supraphonu Knoflíky lásky/ Největší hity 1984–2012, sestavená producentem Pavlem Vaculíkem, přináší ve dvaceti skladbách to nejlepší z její hudební dráhy. Album vychází v pátek 1. dubna 2021 na CD i v digitálních formátech.

Pavel Vaculík, hudební skladatel stojící na samém začátku i konci hudební dráhy Ivety Bartošové, vybral snímky z téměř tří dekád let vydávání alb a singlů, řadících zpěvačku mezi domácí elitu populární hudby. Od titulního raného duetu s Petrem Sepešim až po závěrečnou slovenskou lidovku na nově sestavené kompilaci Knoflíky lásky/ Největší hity 1984–2012 najdete jasné důvody velké posluchačské obliby a hvězdnosti sympatické a talentované zpěvačky.

Pavel Vaculík, ale také Karel Svoboda, Petr Hejduk, František Janeček, Michal Penk, Ondřej Soukup, Pavel Krejča a logicky také Ladislav Štaidl nabídli zpěvačce silné melodie. Textaři Eduard Pergner, Jan Krůta, Zdeněk Rytíř, Vladimír Kočandrle, Zdeněk Borovec nebo Pavel Vrba našli pro ni ta nejvhodnější témata. Písničky Ivety Bartošové oslovily mnoho posluchaček i posluchačů, oceňujících kvalitní líbivost a výrazný pěvecký projev v osvědčeném středoproudém repertoáru.

„Je to neuvěřitelné, ale je to tak, Ivetě by letos bylo padesát pět let. Ještě neuvěřitelnější však je, že je to již sedm let, co odešla… Mé první setkání s ní bylo v Jihlavě na soutěži mladých talentů v roce 1983. Okamžitě mě zaujala svým krásným, zdravým, zvonivým hlasem, sebejistým osobním projevem bez jakékoliv manýry, a přitom něžností a zvláštní plachostí. Bylo jí sladkých sedmnáct let… Měla těsně před maturitou a čišela z ní radost ze života a velké odhodlání pracovat na své pěvecké kariéře. Spojení Ivety s Petrem Sepešim jako pěvecké dvojice byla trefa do černého. Nejenže spolu ladili svými hlasy, ale vyzařovala z nich přirozenost a bezprostřednost, a navíc byl na ně krásný pohled. Okamžitě si získali fanoušky. Moje spolupráce s Ivetou a Petrem trvala jen krátce, do léta 1985, ale za tu krátkou dobu jsme udělali neskutečně mnoho práce. Po smrti Petra Sepešiho se naše cesty rozešly. Iveta začala zpívat sama. Vypracovala se na jednu z předních zpěvaček populární hudby showbyznysu. Získala všechna prestižní ocenění té doby a stala se skutečnou hvězdou. Určitě to byl její velký talent a píle, ale také spolupráce s Ladislavem Štaidlem. Moje další pracovní setkání s Ivetou bylo až v roce 1998, kdy jsme ještě s dalšími autory pracovali na Ivetině comebacku po její určité stagnaci v sólové dráze. Comeback byl závratný a Iveta byla opět na vrcholu své kariéry. Naše další a poslední spolupráce byla v roce 2012. Tehdy jsem netušil, že je opravdu poslední. Není cesty zpátky… Byl jsem u jejího začátku i konce,“ uvedl u příležitosti vydání vzpomínkového alba Pavel Vaculík.

(foto: Miloš Schmiedberger)