ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6967 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází vyjímečný kriminální thriller Ďábel

0 Richard Winter 11.8.2014

Kdo vraždí nevinné stopaře? Je americký šerif skutečně ochráncem zákona a nedostudovaný kazatel ctnostným mužem? Jak silná je touha po spravedlnosti a jakou roli hraje v našem životě náhoda? Na takové a podobné otázky hledají odpověď čtenáři románu Donalda Raye Pollocka The Devil All the Time, který právě vychází pod českým názvem Ďábel.

Příběh chlapce Arvina zobrazuje osudy několika bizarních postav, propojené ve strhující příběh z drsného amerického venkova, v němž nechybí ty nejhorší zločiny, jakých je člověk schopen. “Odzbrojující hladká próza, která překvapuje ostrými zvraty a černým humorem. Autor zkušeně pracuje s konvencemi jižanské hororové prózy,” hodnotí knihu americký The Wall Street Journal.

Román Ďábel vypráví příběh skupiny bizarních lidí z malého města v horách. Jedním z nich je Willard Russel, veterán, který cestou domů uvidí v kavárničce na autobusové zastávce servírku. Ten pohled se mu tak vryje do paměti, že se později vrací, aby se s ní oženil. Mají spolu syna Arvina. Pak žena onemocní rakovinou. Russel má svou vlastní silnou víru v boha a je odhodlaný udělat vše pro to, aby manželku zachránil.

Vystaví „chrám“ a přináší bohu krvavé oběti, aby tak ušetřil život Charlotte. Během krvavých rituálů umírají zvířata, nakonec i člověk. Některým rituálům je přítomen i Arvin. Když si po smrti ženy Willard uvědomí, co všechno spáchal, zabije se. Jejich syn je tak jako sirotek nucen žít u příbuzných. Jediné životní principy, zvyky a přesvědčení, která má, mu předal jeho otec…

Donald Ray Pollock se narodil roku 1954, vyrůstal v Knockemstiffu v Ohiu. V dospělosti zakotvil ve městě Chillicothe také v Ohiu, kde pracoval jako dělník a řidič náklaďáku. V padesáti letech se zapsal na studia Ohio State University. Ještě v době studií mu vyšla první kniha – sbírka krátkých povídek s názvem Knockemstiff – v nakladatelství Doubleday a The New York Times pravidelně uveřejňovaly jeho zprávy mapující volební kampaň státu Ohio z roku 2008. Jeho první román Ďábel vyšel poprvé v roce 2011 a získal si celosvětový respekt.

Donald Ray Pollock je nositelem řady literárních ocenění, např. PEN/Robert Bingham Prize za rok 2009, Prix Mystere de la Critique 2013 nebo Deutscher Krimi Preis 2013. “Pollock je jeden z nejodvážnějších a nejvýznamnějších spisovatelů současnosti,” soudí britský Scotland on Sunday.

Tagy: