ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9571 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází syrový historický román z 12. století Divoké kameny

0 Richard Winter 29.2.2016

„Úžasné… Fascinující příspěvek k porozumění středověku,“ prohlásil Umberto Eco o románu Divoké kameny z pera proslulého francouzského architekta a spisovatele Fernanda Pouillona. Autor prostřednictvím záznamů cisterciáckého mnicha vypráví drsný příběh vzniku středověkého opatství na jihu Francie. V překladu Denise Molčanova vydává Vyšehrad.

Více než půl století čekal známý francouzský román na české vydání. „Překvapilo mě, že se toho nikdo dříve nechopil. Ten příběh mě uhranul stejně jako jeho autor,“ říká překladatel Denis Molčanov, jenž mnohokrát navštívil dějiště románu, cisterciácké opatství v Provence. „Pouillon ho psal ve vězení, kam se dostal za údajnou defraudaci a falšování účetnictví. Práce na knize mu pomohla, aby se v těžké životní situaci nezbláznil.“

Opatství Le Thoronet patří mezi trojici klenotů rané cisterciácké architektury, který fascinoval architekta Pouillona svou čistotou, strohostí a skvělou prací s kamenem, již ocenil především v křížové chodbě.

Pouillon jako první architekt moderní doby provedl přesné zaměřování opatství v jeho celistvosti. A vydal se po stopách hrstky cisterciáckých mnichů, kteří na odlehlém místě, za tvrdých podmínek, budovali jeden z nejpozoruhodnějších cisterciáckých klášterů. Vžil se do role středověkého mnicha, dobového architekta a stavitele, jenž kromě úmorné práce na stavbě musí čelit i rozporu
ve svém nitru. Prostřednictvím vypravěče jsme svědky mýcení lesa, položení prvního kamene, útrap dřiny, hladovění, konfliktů i soudržnosti. A lidských obětí.

Pouillon opatřil knihu poznámkami kde uvádí, co to byl cisterciácký řád, jak vypadal řeholní život či zvyky cisterciáků.