ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21670 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází špionážní thriller skotského spisovatele Charlese Cumminga Ruské kolo

0 Richard Winter 14.9.2016

Vychází další špionážní thriller skotského spisovatele a někdejšího spolupracovníka tajných služeb
Charlese Cumminga Ruské kolo. Časopis The Observer označil Cumminga za „nejlepšího britského autora špionážních románů nové generace“ a deník The Times za „důstojného nástupce Johna le Carré“. Pětačtyřicetiletý Skot má se svým o generaci starším kolegou společnou minulost u MI6, zájem o současné politické problémy a smysl pro napětí. Oba autoři využívají zkušenosti z britské tajné služby ve svých knihách.

Kniha Ruské kolo získala cenu Nejlepší britská e-detektivka roku. V překladu Pavla Kolmačky vydává Vyšehrad. V dramatickém příběhu iránský vysoký důstojník zahyne při explozi bomby ukryté v autě, když se pokouší uprchnout na Západ. Investigativní novinářka je uvězněna za článek kritizující tureckou vládu. Íránský vysokoškolský učitel je zavražděn na ulici v Teheránu. Zdánlivě nesouvisející události mají jedno společné: tito lidé byli krátce předtím získáni pro spolupráci se západní tajnou službou. A následuje další oběť – Paul Wallinger, nejzkušenější agent MI6 v Turecku, umírá při podezřelé letecké havárii.

Šéfka britské tajné služby Amelie Leveneová pověřuje vyšetřováním odstaveného agenta Thomase Kella. Ten záhy potvrzuje Wallingerovo podezření, že v řadách západní tajné služby je krtek, nebezpečný zrádce, který systematicky sabotuje jejich operace na Blízkém a Středním východě. Během pátrání se Kell zaplete s nebožtíkovou dcerou, jež se záhy stane další obětí nemilosrdné hry zpravodajských služeb… Dílo volně navazuje na thriller Cizí země, který vydal Vyšehrad letos na jaře.

Charles Cumming se narodil v roce 1971 ve Skotsku a vystudoval anglickou literaturu na Edinburské univerzitě. V roce 1995 ho kontaktovala britská tajná služba MI6 a nabídla mu spolupráci. Současně působil jako asistent editora časopisu Week (1996–2011). Na základě svých zkušeností v MI6 napsal a publikoval román A Spy by Nature (2001). Jeho hrdinu, mladíka po dvacítce Aleca Miliuse, najme britská tajná služba, aby prodal americké CIA zfalšované údaje o těžbě ropy v Kaspickém moři.
V roce 2001 se Cumming odstěhoval do Madridu, kde pokračoval špionážním románem The Hidden Man (2003), příběhem bratrů, vyšetřujících vraždu svého otce, bývalého důstojníka tajné služby, v rukou ruské mafie. Autor se zde zabývá skrytou rolí britských a amerických služeb v sovětské válce v Afghánistánu.