ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28118 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází sbírka povídek Padaná letní jablka Dory Čechové

0 Richard Winter 5.11.2015

S mikrosondami do (ne)obyčejných životů se se svou druhou povídkovou knihou Padaná letní jablka vrací Dora Čechova. Hrdinové příběhů české autorky s ruskými kořeny často žijí jinak, než si plánovali. Sledujeme je s účastí i odstupem a humorem. Fascinují svou schopností žít a nadějí, která probleskuje mezi nahořklými kulisami jejich života.

Po výborně přijatém debutu Nechtěl jsem být Leninem vychází v nakladatelství Labyrint sbírka povídek Padaná letní jablka. Dora Čechova předkládá v jedenácti povídkách ucelené portréty životů či situací, které jsou nevšední a přitom nápadně připomínají obrazy vlastní rodiny. V několika povídkách (například Šachová partie nebo Poslední Rus) Dora Čechova vykresluje česko-sovětská setkání běžných lidí, ke kterým mohlo dojít po okupaci v roce 1968. Namísto vysoké politiky tu ale až k jednotlivým atomům rozkládá a studuje lidské pohnutky.

Hlavní hrdiny v mezních situacích sledujeme v povídkách Náš příběh a Profesoři. Smrt nejbližšího člověka nebo nehoda s doživotními následky odhalují základy, na kterých se staví rodina. Vznik a podoby lásky líčí Dora Čechova v příbězích nazvaných Dlouhé nadechnutí, Čekání na Jaggera nebo Lžičk“. Zatímco romantické lásky nečekaně končí, za ne příliš vřelým vztahem se někdy skrývají skutečné city.

Dora Čechova (1971) studovala tvorbu textu a scénáře na konzervatoři. Učí na umělecké škole. Literárně debutovala v roce 2012 sbírkou povídek Nechtěl jsem být Leninem, v roce 2014 vydala svazek rozhovorů Život a sochy Olbrama Zoubka.