ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9756 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází román švédské spisovatelky Lindy Olsson Sonáta pro Miriam

0 Richard Winter 24.10.2016

Potlačené vzpomínky a dramatické následky jejich uvolnění jsou námětem románu švédské spisovatelky Lindy Olsson Sonáta pro Miriam. Jeho hrdina, hudebník Adam Anker, po náhlé smrti dcery zůstává sám a šok z její ztráty jej nutí pátrat ve své minulosti. Stopy vedou do Krakova v době druhé světové války a na melancholický zasněžený ostrov stockholmského souostroví, kde kdysi zanechal svou životní lásku.

Pohnutý příběh, nominovaný na prestižní International Dublin Literary Award, si získal čtenáře v mnoha zemích světa od Evropy, Austrálie až po USA. Vydal Vyšehrad.

Co nám udělali rodiče, nikdy neuděláme svým dětem. To si říkáme, abychom se nakonec vždycky přistihli, že dětem činíme totéž, čím se rodiče „provinili“ na nás. Ke stejnému prozření dochází i hlavní hrdina románu, švédský hudební skladatel a houslista Adam Anker, žijící na Novém Zélandu. Právě zde dokázal Adam vytvořit klidný domov pro svou dceru Miriam. Nedokázal jí ale říct pravdu o tom, kdo je její matka a proč o ni nestála, stejně jako on sám se nikdy nedozvěděl o svém původu ani o osudech své rodiny.

Po Miriamině náhlé smrti Adam zůstane sám a šok z její ztráty jej nutí obrátit se k vlastní minulosti. A tak se rozhodne zjistit, co se stalo s rodinou jeho matky v naději, že znovu najde smysl žití. Stopy vedou do Krakova v době druhé světové války. Podobně jako sonáta představuje hudební téma a v různých tóninách je pozměňuje, je Sonáta pro Miriam důmyslně komponovanou variací na důsledky mlčení. Je silným příběhem o hledání minulosti, rozkrytí tajemství, která byla dlouho pohřbená, a o nezbytnosti sdílet s druhým člověkem důležité a bolestné události v životě. Vypovídá o ztrátě, zármutku, samotě a krutých volbách, současně je však prodchnuta hudbou, láskou a konečně uskutečněnými rozhovory přinášejícími smíření.

Linda Olsson se narodila v roce 1948 ve Stockholmu, kde vystudovala práva. Manželova práce ji zavedla do Afriky a Asie, v roce 1990 se s rodinou usadila v Aucklandu na Novém Zélande. Teprve zde, na druhém konci světa, našla potřebný klid na psaní. V roce 2005, ve svých sedmapadesáti letech, debutovala románem Let Me Sing You Gentle Songs, v němž se vrátila do domácího, švédského prostředí. Kniha vyšla ve více než dvaceti zemích a v roce 2006 byla nominována na nejlepší románovou prvotinu Britského společenství národu.

Tagy: