ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24910 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází román Dokonalá chuť aneb Sněz si svého manžela od Natalie Young

0 Richard Winter 13.10.2014

Román Dokonalá chuť aneb Sněz si svého manžela britské autorky Natalie Young, kterou přeložil Jan Netolička, je díky své ojedinělosti zařazena do edice s názvem Mimo edice nakladatelství Domino. Britská média přisoudila této knize aspiraci na knihu letošního roku, získává výborné recenze a boří mýty. Vychází 15. října.

Seznamte se s Lizzií Prainovou: ženou v domácnosti, která nedávno překročila padesátku. Bydlí v domku u lesa se svým psem Ritou. Moc ráda vaří a lidem ze sousedství se vyhýbá. Pro obživu peče jiným dorty. Jejího manžela Jacoba už pár dní nikdo nespatřil. To proto, že ho Lizzie minulé pondělí v náhlém hnutí mysli praštila do rýčem hlavy. Co by měla podniknout teď? Pokud chce začít nový život, který si podle vlastního mínění po ubíjejících třiceti letech v Jacobově stínu plně zasluhuje, musí se zbavit jeho mrtvoly.

Způsob, jakým se to Lizzie rozhodne učinit, vychází z jejího vrozeného smyslu pro praktičnost. Nic pro slabší povahy. Lizzie však svůj plán hodlá dovést do zdárného konce. Protože jedině tak bude moci začít konečně žít.

Temný, vtipný, a místy značně bizarní příběh v sobě nese hlubokou lidskou linku. V Lizzii Prainové stvořila autorka jednu z nejvýraznějších literárních hrdinek poslední doby.

“Ta kniha je vskutku neobyčejná. Můžete ji číst jako bizarní příběh anglické dámy s kanibalskými sklony, který je nádhernou ukázkou britského černého humoru. Možná k vám ale bude promlouvat spíše jiná rovina: smutné líčení promarněného a protrápeného života. Ideální samozřejmě je, když se obě tyto vypravěčské roviny spojí. A Natalii Young se je podařilo spojit fantasticky, což z jejího románu bezesporu činí skutečnou literární událost,” uvedla Karin Lednická, majitelka nakladatelství Domino.

“Neuvědomila jsem si, že píšu knihu o kanibalismu. Prostě jsem sledovala tu ženu, co osaměle žila v lese. A pak jsem se jednoho dne probudila a věděla jsem, co ta žena udělá,” podotkla autorka Natalie Young.