ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14812 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází román Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

0 Richard Winter 25.11.2014

Román Sarai Walker Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) právě vychází česky ve světové premiéře. Autorka v něm staví na hlavu kult věčné krásy, mládí i nekonečné sexuální přitažlivosti. Dokonce i v domovské Americe vyjde až v květnu, ale už teď vzbuzuje velká očekávání.

Román Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) uvede na trh nakladatelství Domino 26. listopadu v překladu Hany Pernicové. Karin Lednická, majitelka nakladatelství, k románu dodává: “Mám z té knihy obrovskou radost. Autorka mi v mnohém mluví z duše; a způsob, jakým celou problematiku uchopila, je obdivuhodný. Už název originálu Dietland napovídá, že hlavní hrdinka se podobně jako kdysi Alenka ocitá v říši divů, ovšem s jedním podstatným rozdílem – podivné postavy a úkazy, s nimiž se naše Bluma setkává, jsou povýtce současné, nám všem velmi dobře známé.Při překladu jsme byli s autorkou v přímém kontaktu, protože na radu právníků musela některé výrazy či názvy přepracovat. Proč? Protože až příliš přímo ukazovaly na firmy a lidi, kteří jsou součástí našeho „reálného panoptika“ a spoluvytvářejí podivnost současného světa, jemuž vládne kult krásy, věčného mládí a povinné štíhlosti. Jednoznačně před Sarai smekám; už dlouho jsem se žádnou knihou necítila tak oslovena. A ona sama se na české vydání také nesmírně těší, protože o celý půlrok předběhne to americké.”

Hrdinkou knihy je Alice Bluma Kettleová, která je externí redaktorkou časopisu pro teenagery a šetří na operaci, po které konečně zhubne. Je tímto úkolem posedlá, v průběhu let se z jeho naplnění stala chorobná posedlost. Bluma své otylé tělo nesnáší, viní ho ze všech proher, a s vidinou šťastných zítřků nakupuje šaty pro své budoucí, štíhlé a šťastné já.

Když už je vytoužený cíl na dosah, začnou se kolem Blumy dít podivné věci, které odvedou její pozornost docela jinam. Vírem událostí je vtažena do temného světa tajemné Jennifer, která se rafinovaně a dosti krutě mstí mužům za násilí či bezpráví, jehož se dopustili na ženách. Bluma je zpočátku neúčastným pozorovatelem, který pasivně, ač s lehkým úžasem, přijímá všechny podivnosti kolem sebe. Teprve když tento nový svět začne prorůstat do jejího soukromí a donutí ji hrábnout si až na dno sil, Bluma pochopí, že pokud chce být někdy šťastná, musí se přestat poměřovat podle pravidel, které jí celý život nastavovaly pokřivené zrcadlo.

Proč si američtí čtenáři budou muset počkat až do května 2015? Protože autorka na radu právníků zapracovává do textu celou řadu změn, aby se vyhnala případným žalobám ze strany dotčených vydavatelů, výrobců a poskytovatelů zázračných služeb. Autorka si totiž vskutku nebere servítky a nepokrytě ukazuje (i když s notnou dávkou nadhledu a ironie) na strůjce a viníky současného stavu věcí.