ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4931 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází renesanční thriller v podání dvou komiksových velmistrů

0 Richard Winter 26.11.2013

Právě vycházející komiks Borgia je první z řady Mistrovská díla evropského komiksu, na kterém je upozornění, že není vhodný pro děti. Ale za to je velmi vhodný pro všechny, kteří dokáží ocenit nádhernou kresbu a ponurý historický příběh, který ukazuje odvrácenou tvář toho období světových dějin, v němž nebylo místo pro víru ani pro zákon.A tomuto zmatku vládla pevnou rukou rodina Borgiů, která neznala skrupule a ohledy.

Ještě před tím, než začaly vznikat o “první zločinecké rodině světa”, papežské rodině, která na konci patnáctého století nelítostně ovládala celou Itálii, hvězdně obsazené seriály, se sešly dvě největší komiksové legendy, aby zpracovaly tuhle fascinující látku po svém. Do vlastního profilu rodiny Borgiů se pustil mystik, filozof, skladatel, režisér a uctívaný scenárista Alejandro Jodorowsky a král elegantního erotického komiksu Milo Manara. Z jejich spolupráce vznikl čtyřdílný historický epos Borgia. Monumentální, krutý, smyslný, překrásný a nezapomenutelný.

Jodorowsky nakládá s historií velmi volně. Využívá jí spíš jako prostředek k vyjádření stavu doby.  Historik Stanislav Karlík, který psal k Borgiovi doslov, píše: “Renesance je nám na školách předkládána jako období vzestupu člověka, osvobození od „temnot středověku“ a podobně. Ve skutečnosti to ale možná byla, alespoň v renesanční Itálii, doba jednoho z největších úpadků evropské civilizace, provázená vražděním, násilnostmi, stejně jako maximálním morálním pokrytectvím nejhrubšího druhu. Není náhoda, že masové pronásledování čarodějnic začíná až v tomto období, nikoliv ve středověku.

Komiks Borgia, nabízející krvavou, stejně jako sexuálně vzrušující a barevnou podívanou, nám v této smršti obrazů dokládá, že ne všechno, co se ve školách učí, je tak jednoduché, ba pravdivé, a že to, co můžeme vnímat skrze umělecké výkony Leonarda, Raffaela a dalších mistrů jako jeden z vrcholů lidského ducha, je ve skutečnosti rámováno jeho největšími temnotami.

K vyjádření toho všeho dopomáhá malba Milo Manary, která využívá impozantnost a barevnost renesančního Říma. Na jeho obrazech znovu ožívá doba, jak její nádhera, tak zvěrstva. A hlavně její ženy. Nikdo neumí kreslit ženy lépe než Milo Manara. Svým jemným a něžným stylem dokáže nakreslit i tu nejpopisnější sexuální scénu tak, že nepůsobí oplzle – spíše půvabně.

“Vždycky jsme chtěli vydat Milo Manaru,” říká vydavatel Crwe Petr Litoš. “I jeho černobílé věci jsou okouzlující – ale to, co předvádí v Borgiovi, jak pracuje s barvou, to je ještě o úroveň výše. To už nejsou komiksová okénka, to jsou obrazy do galerie.”

Borgia má přes 200 barevných stran, vychází v brožované i vázané verzi a stojí 549 nebo 789 korun.

Tagy: ,