ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27720 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází reedice prvního alba Waldemara Matušky

0 jsk 6.6.2022

Některé věci prostě nejdou vymyslet lépe. Patří mezi ně také první LP Waldemara Matušky – Zpívá Waldemar Matuška. Psal se rok 1965 a tehdejší strategií Supraphonu bylo sestavit první nahrávky umělců z jednotlivých hitů. Díky tomu se podařilo vytvořit dodnes platný profil první fáze Matuškovy úspěšné kariéry.

Matuška byl zjevem i hlasem mužný, technicky i výrazově výborně vybavený zpěvák s potřebným citem pro výběr repertoáru. Je nepochybné, že songy ze semaforského období (Árie měsíce, Písnička pro Zuzanu, Tereza nebo duet s Evou Pilarovou Ach, ta láska nebeská) prospěly jeho startu k výšinám našeho popu.

Repertoár doplňoval americkými filmovými písněmi (Buď pořád se mnou), lidovými (Jó, třešně zrály, Růže z Texasu) nebo vhodnými domácími (Nebeskej kovboj, Divoký koně), a tak vznikl jakýsi westernový Matuška.

Že to nebylo zdaleka vše, co mohl nabídnout, ukazují typově odlišné skladby Mrholí, Slaný déšť či Mám malý stan. Jiří Šlitr nebo Karel Mareš mu napsali hned několik ideálních melodií a Jiří Suchý či Jan Schneider je otextovali na písničky právem označitelné za nezapomenutelné.