ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10657 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází reedice alba Arakainu

0 jsk 8.12.2021

Album Thrash The Trash je debut pražské metalové skupiny Arakain. Čtyřicetiminutová kolekce patří do zlatého fondu domácí metalové pokladnice. Ostatně fakt, že v době vydání se Thrash The Trash na LP a MC prodalo přes 125 tisíc kusů, je výmluvný. Dlouho nedostupné album nyní po více než třiceti letech znovu vychází v novém remasteringu na LP 180 g (včetně poukazu na stažení Hi-Res verze zdarma) a na CD i digitálně se speciálními bonusy v podobě šesti dobových singlů a rarit.

„Na album jsme zaznamenávali tehdy aktuální program, který byl obehraný na koncertech a odzkoušený na lidech. To byla ta největší a nejlepší producentská práce. Nic už se nezkoušelo, neexperimentovalo se. Šlo se na jistotu. Do budoucna jsme určitě neviděli, žili jsme přítomností. Jen jsme věděli, že chceme být nejtvrdší a nejrychlejší. Ale závod to nebyl, skladby vznikaly zcela přirozeně tak, jak jsme to tehdy cítili a jací jsme byli. Všichni autoři byli na stejné hudební vlně. Deska má jednotný ksicht a je nekompromisní. Není tam vata,“ ohlíží se za debutem Arakainu kytarista Jiří Urban.

Jak ale upozorňuje tehdejší frontman Aleš Brichta, i přes výjimečnost nahrávaného materiálu se v té době u fanoušků a v rámci scény už velmi dobře zavedená kapela nevyhnula komplikacím typickým pro komunistický režim. Album totiž vznikalo na jaře 1989, kdy byl Arakain (stejně jako mnohé další kapely) nucen se vyrovnávat „se zákazy té doby a neustále vést boj o vlastní existenci.“ Právě zmíněné společně s tehdejší ediční politikou a výrobními lhůtami přispělo k tomu, že Thrash The Trash vyšlo až v roce 1990.

(foto: Kateřina Helmichová)

Tagy: ,