ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30482 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází první komplexní biografie George Harrisona

0 Richard Winter 19.8.2014

Renomovaný britský spisovatel a hudební publicista Graeme Thomson v knize Za zamčenými dveřmi líčí neobyčejný život a uměleckou dráhu nejtajemnějšího Beatles George Harrisona od skromných liverpoolských začátků až na honosný novogotický zámek Friar Park se sto dvaceti pokoji, kde závěr jeho života poznamenala nemoc i násilný útok pomateného fanouška.

Kniha vychází dílem z dobových materiálů, dílem z rozsáhlých původních rozhovorů s Harrisonovými blízkými a spolupracovníky, pohled autora je často kritický. Výsledkem je obsáhlé svědectví o úspěších i neúspěších tvůrce, jemuž jeho okolí často příliš nerozumělo. Autor fundovaně rozebírá Harrisonovu hudbu od prvních písní pro Beatles přes přelomové sólové album All Things Must Pass a desky kapely Traveling Wilburys až po posmrtně vydané album Brainwashed a neopomíjí ani Harrisonovy průkopnické námluvy s indickou a elektronickou hudbou.

Vynikající obsáhlá biografie Graema Thomsona provede celým Harrisonovým životem po cestě, jejíž odbočky vedou třeba do Hamburku, himálajských ášramů nebo skrytých útočišť na Havaji. Sledujeme na ní životní příběh kytaristy, člena nejslavnější kapely všech dob, důležitého představitele světové kultury své éry, ale také neúnavného duchovního hledače, manžela a otce, zdráhavé superhvězdy a písničkáře, který občas těžce hledal inspiraci. Pro většinu lidí zůstává nejoblíbenějším a také nejtajemnějším Beatlem. Někdy byl milý a vřelý, jindy zase až krutě upřímný.

Svět zná Harrisona hlavně díky Beatles, těm však náležela jen jedna z jeho mnoha tváří. Byl jedním z prvních, kdo širokému západnímu publiku představili hudbu a kulturu vzdálené Indie. Uspořádal Koncert pro Bangladéš, první velké dobročinné vystoupení v dějinách rocku. Jen díky jeho finanční podpoře vznikl legendární film Život Briana z dílny komediální skupiny Monty Python.

Za zamčenými dveřmi je rozsáhlé a poctivé životopisné dílo – autor dlouze zpovídal Harrisonovy nejbližší, přátele i spolupracovníky, shromažďoval dobové materiály a při zkoumání písničkářova života se nebránil ani kritickému pohledu. Ukazuje také paradoxy, neopakovatelné momenty a vtipné historky z dřevních dob showbyznysu. Působivý intimní portrét hudební legendy odhalí mnoho nového i lidem, kteří již o Beatles a o Harrisonovi ledacos vědí. Kniha zaznamenala úspěch na obou březích Atlantiku.