ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18155 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází pozoruhodná audiokniha o české minulosti a přítomnosti

0 jsk 20.5.2021

Kniha Střední Evropa je jako pták s očima vzadu, s podtitulem O české minulosti a přítomnosti (2018, nakladatelství Novela Bohemica), je výborem poutavých textů Jacquese Rupnika (na snímku) o hledání smyslu českých dějin. Všechny texty jsou psány kultivovaným jazykem a přitom – ač je jejich autor renomovaným vědcem – velice čtivě. Přibližně polovina z nich byla přeložena z francouzštiny či angličtiny a tematicky se drží zmíněného podtitulu. Jejich rozčlenění do tří částí, nabízejících tři pohledy na naše dějiny, je vděčné. Autorovy úvahy totiž vedou ke zpětnému probírání možná již zafixovaných představ o naší minulosti. S tím souvisí i na první pohled zvláštní titul knihy.

Vysvětlení jeho významu najdeme v mottu od Jorgeho Luise Borgese: „A nezapomeňte na ptáka zvaného Goofus Bird, který létá pozpátku, protože mu nezáleží na tom, kam letí, ale odkud.“

Kniha Střední Evropa je jako pták s očima vzadu získala ocenění Magnesia Litera v kategorii Publicistika a do podoby audioknihy ji letos na jaře soustředěně načetli herci Václav Jílek, Miloslav König a Igor Orozovič. V závěru audioknihy, která má stopáž devět a půl hodiny, je rozhovor Jacquese Rupnika s renomovaným publicistou Karlem Hvížďalou.

„Audiopodoba mé knihy mě mile překvapila: slyšíte něco důvěrně známého, ale jako byste knížku znovu objevoval. Poslouchal jsem chvílemi, jako by to psal někdo jiný,“ uvedl Jacques Rupnik.

(foto: Tomáš Vodňanský)

Tagy: