ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12240 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází poslední případ Jasona Bourneho – Bourneovo dilema

0 Richard Winter 11.3.2015

Kdo by neznal Jasona Bournea? Celým jménem Jason Charles Bourne. Agent bez minulosti. Legenda několika desetiletí. Jeho stvořitel Robert Ludlum je považován za otce moderního špionážního románu. Jeho knihy jsou napsané s tak udivující znalostí špionážní problematiky, že se Ludlum stal objektem zájmu CIA, která ho podezřívala z napojení na některého z agentů.

Bývá zvykem uvádět čísla o počtu jazyků, do nichž je ten který autor překládán, a v jakém úhrnném nákladu byly jeho knihy vydány. U Ludluma je to víceméně zbytečné. Impérium, které vzniklo na základě jeho románů vydaných na celém světě v nákladu přes půl miliardy výtisků, má dnes odhadovanou hodnotu jedné miliardy dolarů.

Jason Bourne pronikl i na filmová plátna; v nejslavnějším bourneovském filmu Agent bez minulosti legendárního agenta ztvárnil Matt Damon. Obrovský úspěch filmů o Jasonu Bourneovi ovlivnil i tvůrce bondovek, které s nástupem Bournea výrazně přitvrdily.

Pravděpodobně posledním příběhem Jasona Bournea je kniha Bourneovo dilema vycházející v nakladatelství Domino, které vydalo celou Ludlumovu tvorbu. V novém příběhu se Jason Bourne zavázal ke splnění velmi neobvyklé mise: sehrát úlohu dvojníka syrského ministra na významném blízkovýchodním summitu. Uprostřed jednání však do místnosti vtrhnou ozbrojenci a zmasakrují všechny přítomné – až na jednoho. Jasona Bournea totiž potřebují živého.

V podzemním bunkru se Bourne poprvé setkává se strůjcem svého únosu, neblaze proslulým teroristou El Ghadánem. Ten si pro něj kromě mučení přichystal i jeden opravdu speciální úkol: zavraždit prezidenta Spojených států amerických, jenž má v dohledné době vyjednat mír mezi Izraelem a Palestinou. El Ghadán je odhodlán příměří zabránit za každou cenu. Proto drží v zajetí i Bourneovu přítelkyni Sorayu a její dvouletou dcerku. Pokud Bourne odmítne splnit zadaný úkol, zajatkyně zaplatí za jeho rozhodnutí životem. Bourne tak stojí před drásavým dilematem: má zachránit Sorayu a její dcerku, nebo prezidenta?

Do češtiny přeložil Michael Havlen z originálu The Bourne Ascendency.