ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 31157 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází Poprask u Čínské zdi, další z příběhů soudce Ti

0 Richard Winter 21.7.2015

V českém překladu vychází Poprask u Čínské zdi, další z příběhů znamenitého vyšetřovatele soudce Ti z pera Francouze Frédérica Lenormanda. Tentokrát nás zavede do podzimních dnů roku 671. Ve Velké zdi zeje díra a mazaný vrah zabíjí jednoho po druhém představitele města.

Čínský detektivní román z 18. století, jehož hrdinou je skutečná historická postava okresního soudce Ti Žen-ťie za dynastie Tchang, objevil po 2. světové válce nizozemský orientalista a diplomat Robert van Gulik. Jeho překlad čínského textu měl takový úspěch, že se sám pustil do psaní dalších fiktivních příběhů ze života bystrého soudce. Atmosféra orientální říše, konfuciánské moudrosti, vtipů a napínavé detektivní zápletky si podmanily čtenáře na celém světě. Na van Gulikovu práci úspěšně navázal francouzský romanopisec Frédéric Lenormand.

Stejně jako van Gulik nabízí Lenormand nejen napínavou četbu, ale i vynikající znalost dobových reálií. Soudce Ti spravuje město Lan-fang na západě říše Tchangů, nedaleko pouště Gobi. Společně s rafinovanými zápletkami pronikáme do kultury dynastie Tchang, historickému vrcholu Střední říše.

Kritici mluví o Případech soudce Ti jako o „asijské verzi Agathy Christie“. V knihách plných zločineckých intrik poznáváme mandarína, který umí s ironií čelit rozmarům života, a pronikáme do obdivuhodné kultury staré Číny. Napínavé i zábavné pokračování legendární série, z níž byly některé příběhy zfilmovány, u nás vydává nakladatelství Garamond.

Garamond v sérii Případy soudce Ti už vydal knihy Umění truchlit: Paní Ti na stopě zločinu, Palác kurtizán, Smrt mistra v go, Noční můry zabíjejí, Smrt čínského kuchaře, Palác na jezeře Ču-an, Deset čínských démonů a Půlnoční soud. Letos na podzim v Garamondu vyjde Manuál čínského soudce pro přežití.