ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12059 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází Poklady Británie, originální fantasy příběh

0 Richard Winter 11.6.2013

V prestižní řadě Mistrovská díla evropského komiksu vydavatelství Crew nyní vychází další zásadní titul, jehož hrdinou je “Irský Conan” bojovník Sláine, nejslavnější komiksový hrdina Velké Británie. Stvořil ho Pat Mills, který se inspiroval keltskými mýty a legendami. Ty pak provázal s historií, fascinujícími detaily a především se zcela unikátním irským pohledem na svět.

Legendární hrdina Sláine, ztělesnění “Rohatého boha” prochází dějinami ve službách bohyně Země – se zlodějským trpaslíkem po boku a se sekerou Mozkohryz v ruce. V každé epoše bojuje ve službách Bohyně za udržení starých pořádků, za živočišnost “barbarství”, hodnoty pohanství a zachování kontaktu s přírodou… což je v protikladu s idejemi nastupujícího křesťanství, propagujícího zdrženlivost a odříkání. To není nic pro Sláina.

“Sláine je částečně fantasy komiks, částečně historický příběh a tak trochu politické sebevyjádření,” říká šéfredaktor Crwe, Jiří Pavlovský. “Tvůrce Pat Mills je typický Ir. Anarchista s absolutním odporem k autoritám, k Angličanům a k náboženství. Jeho Sláine rozhodně není absolutně kladný hrdina a svět, ve kterém žije, má jinou morálku než náš. Útěk z hořícího domu je považován za zbabělost, stejně jako nošení přilby do boje… a ani nezkoušejte přijít do bitvy jako poslední. Mills se nesnaží dělat hrdinu za každou cenu sympatického a ani s jeho názory a pojetím světa nemusíte vždycky souhlasit – ale o to je to zajímavější. Je to krutý svět, možná i trochu šílený, ale fascinující.”

Ze Sláinea se stala rychle komiksová legenda. Nejenže jeho příběhy přitahovaly ty nejlepší komiksové malíře (Simon Bisley, Glenn Fabry, Dermot Power, Clint Langley, Greg Staples), ale irský bijec se objevil i v románech a počítačových hrách a po jeho padouších jsou pojmenované heavymetalové kapely. Plánuje se i celovečerní film. Jeho příběhy jsou něco víc než jen klasické fantasy. Mills tvoří, nebo spíš oživuje, mýty. A kresba nezůstává pozadu. K ruce je Millsovi jako vždy výkvět kreslířů: Greg Staples, Dermot Power a Clint Langley. S nimi stvořil Pat Mills mistrovské dílo evropského komiksu.

Tagy: