ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29436 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází nový případ soukromého detektiva Philipa Marlowa

0 Richard Winter 10.6.2016

Přichází Černooká blondýna a s ní legendární Philip Marlowe. Nový případ soukromého detektiva z pera Benjamina Blacka právě vychází. „Zbožňuju tu knihu. Je to něco jako mít starého přítele, o kterém víte, že zemřel, a on přesto najednou vchází do pokoje,” sdělil Stephen King.

„Bylo jedno z těch úterních letních odpolední, kdy si člověk říká, jestli se Země náhodou nepřestala otáčet. Telefon na mém stole působil dojmem, že moc dobře ví, že z něj nespouštím oči. Ulicí pod zaprášeným oknem mé kanceláře proudila auta a po chodníku si to vykračovalo několik velectěných občanů našeho líbezného města – většinou muži v kloboucích, kteří bloumali jen tak nazdařbůh.“

Tak začíná nový román Benjamina Blacka Černooká blondýna s Philipem Marlowem, legendárním a nenapodobitelným detektivem s cigaretou v jedné ruce a sklenkou bourbonu v té druhé. Benjamin Black přivedl Marlowa zpět k životu a k novému dobrodružství ve špinavých chudinských ulicích Bay City v Kalifornii. Jedině Benjamin Black, moderní mistr tohoto žánru, mohl napsat o Philipu Marlowovi nový detektivní román, který disponuje veškerým švihem a kouzlem originálu, ale zároveň přináší příběh, který je břitký, řízný a neotřelý jako současné nejlepší detektivky.

Začátkem 50. let je Marlowe neklidný, osamělý a kšefty docela váznou, pak mu ale do dveří kanceláře i do jeho života vstoupí nový klient: mladá, krásná a elegantní žena, která po něm chce, aby vypátral jejího bývalého milence. Marlowe rozjíždí pátrání, ale téměř ihned odhalí, že Petersonovo zmizení je jen první z řady zarážejících a prapodivných událostí. Záhy se zaplétá s jednou z nejbohatších rodin v Bay City…
Černooká blondýna vyšla 7. června v nakladatelství MOBA. Do češtiny z originálu The Black-Eyed Blonde ji přeložila Martina Knápková.

Světoznámý irský spisovatel John Banville, píšící detektivky pod jménem Benjamin Black, se narodil ve Wexfordu v Irsku roku 1945. Žurnalistikou se živil od roku 1969 – pracoval jako zástupce editora v The Irish Press a The Irish Times. První kniha, sbírka povídek Long Lankin, mu vyšla v roce 1970. Je držitelem mnoha prestižních ocenění, např.: Man Booker Prize (2005) a mezinárodní literární Cena Franze Kafky (2011), a prodává tisíce knih po celém světě. Spojen je i s naším hlavním městem. Napsal knihu Prague Pictures: A Portrait of the City z roku 2003, která vznikla na základě jeho návštěv Prahy.