ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6616 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází kniha vzpomínek oblíbeného kreslíře Jiřího Wintera-Neprakty

0 Petr Hašek 12.7.2012

K 88. výročí narození oblíbeného kreslíře Jiřího Wintera-Neprakty, které připadá na 12. července, vychází kniha vzpomínek Tučná linka černou tuší aneb Nepraktycké vzpomínání.

Populární humorista se vydání nedožil – zemřel loni 30. října. Publikaci pro nakladatelství Epocha uspořádal sběratel jeho díla, dlouholetý přítel a spolupracovník Jaroslav Kopecký.

Neprakta měl na kontě 35.000 kreslených vtipů, z nichž první uveřejnil už v roce 1949, a ilustrace k desítkám humoristických knih Miloslava Švandrlíka včetně legendárních Černých baronů. Nikdy se politicky neangažoval, ovšem za války se zapojil do protinacistického odboje. Byl znám i jako vášnivý sběratel, cestovatel a vyhlášený gurmet. K jeho nejoblíbenějším námětům patřily ženy. Nejraději je zobrazoval nahé.

Kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta byl několik desetiletí znám jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík, dlouhá léta patřící ke kmenovým autorům humoristického týdeníku Dikobraz. Před tím do roku 1970 spolupracoval s Bedřichem Kopecným, s nímž vymyslel svůj pseudonym – Neprakta. Byl prý hříčkou na skutečnost, že jejich vtipy byly v tehdejší “budovatelské době” neužitečné. Kromě množství vtipů a ilustrací nakreslil 10.000 obrázků pro televizní vysílání, filmy, reklamy, plakáty a letáky.

Nepraktovy obrázky obsáhly široký záběr témat od historie přes sex, zvířata až po strašidla, což dokumentuje i tato knížka. Doma i v zahraničí uspořádal stovky výstav. V knize Winter vzpomíná na svůj život, na trable a úspěchy, na své přátele a vypráví o svých sběratelských zálibách i zálibě v dobré krmi.

rwi