ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6310 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází kniha o výjimečném umělci a člověku Leonardu Cohenovi

0 Richard Winter 12.12.2014

Vychází kniha o výjimečném umělci a výjimečném člověku Leonardu Cohenovi, který se inspiroval židovskou ­prorockou tradicí i zenbuddhismem. Publikace v originále nazvaná podle jedné z Cohenových nejslavnějších písní A Broken Hallelujah je dílem Liela Leibovitze, který upozorňuje, že se nejedná o klasický životopis, ale spíše o filosofické zamyšlení nad Cohenovým dílem.

Základní etapy Cohenova života jsou samozřejmě v knize načrtnuty: Dozvíme se o Cohenových židovských kořenech a jeho mládí v kanadském Montrealu, jeho studiu na katedře anglistiky montrealské McGillovy univerzity, jeho slibně se rozvíjející básnické kariéře, jeho úniku na řecký ostrov Hydra, kde se věnoval psaní románů, jeho počátcích jako písničkáře, jeho osobních vzletech i pádech, jeho stažení se do ústraní zenbuddhistického kláštera v Mount Baldy i o jeho triumfálním návratu při nedávných turné.

Tam si mohli vychutnat hity jako Suzanne, So Long, Marianne, Hallelujah a další Cohenovy známé písně i jeho čeští příznivci. Kromě toho se nám dostane bohatství informací o Cohenových hudebních souputnících počínaje Beatles, především o hudební scéně od konce 60. let, kdy ráz hudby zcela proměnily osobnosti jako Jim Morrison, Janis Joplinová či Jimi Hendrix. Všichni tři se dožili pouhých sedmadvaceti let, kdežto Cohenova hvězda jako by stoupala s jeho věkem a na vrchol své dráhy se dostala, když se blížil k osmdesátce.

Liel Leibovitz pátrá právě po nadčasovosti a hluboké pravdivosti, díky nimž má hudebník, spisovatel, filosof a básník Leonard Cohen nejširšímu publiku stále co říci.

Je to snad dáno tím, že zůstal věrný prorockému vnímání, které je pro miliony lidí na celém světě hluboce pravdivé, a rovněž jeho obrovským charismatem, které dokázalo v roce 1970 zkrotit zdivočelý statisícový dav na hudebním festivalu na ostrově Wight.

Liel Leibovitz píše pro magazín Tablet a působí na New York University. Je spoluautorem několika knih, např. Fortunate Sons, Lili Marlene či The Chosen Peoples. Ve své knize o Leonardu Cohenovi vykreslil jeho duchovní portrét s pomocí mnoha pramenů, které jsou veřejnosti jinak nedostupné. Žije a pracuje v New Yorku.