ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4762 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází kniha Nelehký den o misi, která zabila bin Ládina

0 Richard Winter 16.4.2013

V líčení přímého účastníka vychází při příležitosti dvouletého výročí dopadení nejhledanějšího teroristy planety kniha Nelehký den vyprávějící o misi, která zabila Usámu bin Ládina. Jeho smrt líčí člen elitního americké jednotky. Autor Mark Owen vedl jeden z týmů zasahujících v bin Ládinově skrýši a viděl šéfa teroristické sítě al-Káida umírat.

Supertajné komando americké námořní pěchoty známé jako Team Six zabilo bin Ládina 2. května 2011 v pákistánském městě Abbottabádu. Washington krátce nato oznámil, že teroristovo tělo bylo v rámci islámských pohřebních pravidel vhozeno do Arabského moře.

Bývalý člen komanda Matt Bissonnette své dílo napsal pod pseudonymem Mark Owen. S psaním mu pomáhal spisovatel Kevin Maurer a kromě jména autora byla změněna i jména všech členů komanda, kteří v ní figurují.  Většina zisku z knihy jde na charitu, jež podporuje rodiny členů Navy SEAL týmů, kteří zemřeli během výkonu služby.

Mark Owen se podílel na některých nejvýznamnějších zvláštních operacích moderní doby a na bezpočtu dalších misí, o nichž palcové titulky novin nereferovaly. Přivádí čtenáře do ulic iráckých měst, do Indického oceánu, kde byl součástí týmu na záchranu uneseného kapitána Richarda Phillipse, na vrcholky afghánských hor a do druhého patra obytného komplexu Usámy bin Ládina. Čtenář může sledovat Owena a další pečlivě vybrané členy čtyřiadvacetičlenného týmu, jak se připravují na nejdůležitější misi svých životů. Detailní líčení útoku, jenž začíná havárií helikoptéry, při níž mohl autor přijít o život, a končí rádiovým potvrzením bin Ládinovy smrti.

Bývalý člen Navy SEAL svou knihou zaskočil Washington i Pentagon. Úřady neměly šanci jakkoliv zkontrolovat, zda dílo neprozrazuje nějaké tajné informace. Ministerstvo obrany přitom na podobné případy pamatuje. Údajně existují regule nařizující i bývalým vojákům nechat svá svědectví z misí, jež obsahují citlivý materiál, nejprve prověřit ministerstvem. Objevily se dokonce výhružky jak samotnému autorovi, tak nakladateli.