ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10547 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází kniha o 11. září v současné americké literatuře

0 Richard Winter 15.9.2014

Nakladatelství Karolinum vydalo monografii Perspektivy konce literárního vědce Richarda Olehly. Mimo jiné popisuje, jak 11. září ovlivňuje současnou americkou literaturu. Pohlíží na současnou americkou prózu v kontextu společenských a historických změn, které se odehrály po teroristických útocích 11. září 2001 v New Yorku.

Autor analyzuje přístup amerických spisovatelů k tématu 11. září a problematiku konce světa obecně: konec je zde chápán jako pozitivní událost, jako příležitost dozvědět se více o povaze světa, ve kterém žijeme. Interpretace děl se však neomezuje pouze na současnost, přináší i zajímavé vhledy do kulturní historie Spojených států.

“Téma konce světa a s ním souvisejících šokujících odhalení o pravé podstatě tohoto světa se stalo nedílnou součástí americké kultury. 11. září však zaujímá mezi těmito událostmi zvláštní místo kvůli obrovské emocionální zátěži, kterou si v sobě naše společnost nese,” uvádí ke knize Richard Olehla a dodává: “Slovy jednoho románu, američtí spisovatelé nemohou o 11. září psát, avšak zároveň nemohou psát o ničem jiném.”

Křest knihy Perspektivy konce se koná dne 18. září od 17.30 v prostorách Amerického centrav Praze.

Richard Olehla vystudoval anglickou filologii na Ústavu anglistiky a amerikanistiky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kde také obhájil doktorskou práci. Problematice významu a vlivu událostí 11. září 2001 na současnou americkou kulturu se věnuje dlouhodobě. Je autorem řady studií, doslovů a publicistických textů, dlouhodobě spolupracuje s Velvyslanectvím USA na projektu Večery s americkou literaturou. Monografie Perspektivy konce je jeho první knihou.