ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18895 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází dokument o Alfredu Brendelovi

0 jsk 6.1.2021

V úterý 5. ledna 2021 oslavil devadesáté narozeniny rakousko-britský klavírista Alfred Brendel. U té příležitosti přichází vydavatelství Supraphon se speciálním dárkem, který potěší příznivce díla této velké osobnosti klasické hudby. Vychází DVD Alfred Brendel – My Musical Life, které obsahuje přednášky a masterclass zaznamenané v letech 2019 a 2020, kdy Brendel na pozvání Prague Music Performance a České filharmonie přijel do Prahy.

Když se Alfred Brendel v prosinci 2008 před dojatým vídeňským publikem loučil po šedesáti letech s kariérou klavíristy, nebyla to tečka, jak se v tu chvíli zdálo. Uvolněnou kapacitu investoval do psaní hudebních esejů a poesie, přednášení a vedení mistrovských kurzů. Sám tuto situaci s úsměvem komentoval: „Jako píšícího klavíristu mě kdosi nazval ‚divokým filozofem u klavíru’ a v Americe ze mě dokonce udělali intelektuála. Tak to dopadne, když někdo vydává knížky, nosí brýle, a nehraje Rachmaninova.“

Beethoven, Mozart a Schubert jsou jména nejsilněji spjatá s klavíristou Brendelem. V autobiografické přednášce Můj hudební život pak na DVD dává nahlédnout do světa plného paradoxů.

V lednu 2021 vstupuje Alfred Brendel do svých devadesátých let, se zkušeností hodnou jeho věku, ale i s chutí stále poznávat nové věci a učit se. A také s humorem, který nezřídka obrací k sobě samému. Málokterá osobnost ovlivnila interpretaci a vnímání hudby jako právě Brendel. Jako první natočil celé Beethovenovo klavírní dílo, podařilo se mu na koncertní pódia vrátit hudbu Franze Schuberta. V posledních letech se stále častěji vracel do Prahy a z jeho přednášek a masterclass v Rudolfinu vzniklo i DVD, které nyní vydává a do celosvětové distribuce posílá Supraphon.

Na vzniku dokumentů, které tvoří DVD Alfred Brendel – My Musical Life se podíleli režiséři Jakub Kořínek a Jordan Dimov. O obrazovou postprodukci se postaral Jakub Mayer a v hudebních částech Alfred Brendel spolupracoval s klavíristou Janem Bartošem a s Triem Incendio.