ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5781 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází Ďáblova pečeť, 20. kriminální příběh série se sestrou Fidelmou

0 Richard Winter 13.9.2016

Historické detektivky se vzdělanou právničkou sestrou Fidelmou přinesly britskému historikovi a spisovateli Peteru Tremaynovi celosvětovou proslulost. U nás je už dvanáct let vydává nakladatelství Vyšehrad, který nyní přichází s dvacátým svazkem Ďáblova pečeť.

Britové jsou svými historickými detektivkami proslulí, u nás se těší oblibě zejména cyklus příběhů s bratrem Cadfaelem z pera Ellis Petersové a série se sestrou Fidelmou historika Petera Tremayna. Zatímco benediktinský mnich řeší zločiny ve 12. století v Anglii, advokátka soudního dvora se činí v 7. století v Irsku. Cadfaelovi pomáhá v pátrání šerif Beringar a Fidelmě je k ruce její manžel bratr Eadulf. Oba detektivové jsou na svou dobu moderní a bez předsudků. Petersonová i Tremayne odlehčují dramatický děj smyslem pro humor a věrohodné oživují středověkou minulost.

Peter Tremayne se soustřeďuje na počátky irského právního systému (potlačeném v 17. století po anglickém záboru) a na postavení žen ve starém Irsku; překvapuje odhalením, že se kromě jiných profesí mohly stát právničkami a soudkyněmi, a jak rozdílně se za oněch časů přistupovalo ke křesťanství. „Je pozoruhodné, že jsme opsali celý kruh přes temnou dobu utlačování žen a jejich vyloučení z historie až k jejich návratu na místo, jež jim po právu patří,“ říká. „Pro mne je 7. století v Irsku neobyčejně důležitým obdobím. Pro Irsko to byl začátek ´Zlatého věku vzdělanosti, protiklad toho, zač lidé považují dobu temna v Evropě.“

Příběh se odehrává v Irsku roku 671. Fidelma s Eadulfem pobývají u krále Colgúa v Cashelu a všichni u dvora očekávají příjezd podivné anglosaské delegace duchovních, vedené Ctihodným Veraxem, učencem z Říma. Nikdo netuší, za jakým účelem přijíždějí, ale jedno je jisté: jejich příchod provází smrt. Po mladém klerikovi, nalezeném v kostele v kaluži krve, dochází v rychlém sledu k dalším záhadným úmrtím, ale vše vypadá, že tyto případy spolu nijak nesouvisejí. Vtom se nečekaně objevuje Eadulfův bratr Egric, ale není to šťastné shledání. Egric se nechová přátelsky a nevzbuzuje důvěru. S každou další obětí zločinu přibývá i podezřelých a Fidelma s Eadulfem obtížně rozplétají předivo lží, nedorozumění a nenávisti, v němž se obratně ukrývá skutečný viník.

Britský historik a spisovatel Peter Tremayne, vlastním jménem Peter Berresford Ellis, se narodil v anglickém Coventry ve Warwickshire, kde je možné doložit rodinu Ellisových až do roku 1228. Tremayne je pozoruhodný autor už svým záběrem – píše práce odborné, zejména o postavení keltských žen, irské mytologii, keltské mytologii, biografie literátů, kteří jej zaujali, beletrii v žánru fantasy a historické romány. Detektivní příběhy se sestrou Fidelmou, v nichž využil svých znalostí staroirského práva, vycházejí ve více než 20 jazycích včetně ruštiny a japonštiny. Dosud jich bylo vydáno 25, první z nich – Rozhřešení vraždou – vyšel v roce 1995. Fidelma se dočkala i rozhlasového a komiksového zpracování, připravuje se televizní seriál.