ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7589 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází Ďáblova hora krále jihoafrické krimi Deona Meyera

0 Richard Winter 26.2.2015

Jeden z nejlepších autorů krimi na zeměkouli, jak nazývají Deona Meyera britská média, dostal svět na kolena. Respektive hlavní hrdina jeho thrillerů – detektiv Benny Griessel. První případ Ďáblova hora (Devil´s Peak) vychází v těchto dnech v češtině u nakladatelství MOBA. Titul byl zařazen do výběru nejlepších knih letošního jara v rámci prestižní akce Velký knižní čtvrtek.

Jihoafrický spisovatel Deon Meyer, píšící v rodné afrikánštině, je ověnčen mnoha prestižními literárními oceněními. Jeho knihy byly přeloženy do více než dvaceti osmi jazyků a vyšly po celém světě. Meyerovy tři na sebe volně navazující příběhy svérázného (a občas i mírně opilého) detektiva Bennyho Griessela (Ďáblova hora, Třináct hodin a Sedm dní) z atraktivního prostředí Jihoafrické republiky se dočkají i filmového zpracování. Hollywoodští tvůrci do hlavní role obsadili známého britského herce Seana Beana. Knihu do češtiny pro nakladatelství MOBA přeložil Jakub Kalina.

V knize bývalý voják Thobela přijde o syna. Protože soudy jsou na vrahy krátké, vezme spravedlnost do svých rukou a stává se z něj zabiják. Luxusní prostitutka Christine prchá před pronásledovateli a vypráví svůj životní příběh knězi. Jak moc je ve své zpovědi upřímná?

Vyšetřovatel Benny Grissel si až příliš pozdě uvědomí, že z něj alkohol udělal trosku a že případ, který mu byl přidělen, je jeho poslední šance, jak si udržet práci a možná získat zpátky manželku a děti. “Drsný kriminální román, který si nebere servítky v jazyce ani v popisech krvavých a násilných scén a ani na chvíli neztrácí na tempu vyprávění. Nepostrádá ani jistý smysl pro humor, který je patrný především v břitkých dialozích,” hodnotí knihu Mike Nicol ze The Sunday Independent.

Meyer není zbytečně brutální, přesto je příběh, který napsal, naléhavý a mrazivý. Jeho osamělý mstitel si získává veškeré čtenářovy sympatie a stává se novodobým hrdinou. Autor zavítá i do České republiky na přelomu června a července v rámci jeho cesty po Evropě. Dalšího pokračování případů Bennyho Griessela se dočkáme na podzim, kdy vyjde titul s názvem Třináct hodin.