ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5962 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vycházejí výjimečné knihy Anthony Doerra, J. B. Morrisona a Roberta Littella

0 Richard Winter 24.3.2016

Knihy, které stojí za to číst! Tři výjimečné březnové tituly: Anthony Doerr (na snímku) – Zeď vzpomínek, J. B. Morrison – Mimořádný život Franka Derricka, 81 let a Robert Littell – Amatér z nakladatelství MOBA. Tři knihy,, tři zajímaví autoři, tři různé žánry.

Může vás sbírka povídek vzít na více míst a seznámit s více lidmi než román? Odpověď najdete v povídkách knihy Zeď vzpomínek Anthonyho Doerra, jehož jméno bylo v loňském roce velmi často zmiňováno zejména v souvislosti s titulem Jsou světla, která nevidíme (Pulitzerova cena za prózu 2015).
Tentokrát Doerrovi vydává nakladatelství soubor povídek, z nichž každá získala alespoň jednu prestižní literární cenu.

Jaké to je, když se britský rocker rozhodne věnovat se literatuře? Dozvíte se z knihy Mimořádný život Franka Derricka, 81 let J. B. Morrisona. Je jasné, že romantiku čekat nemůžete, nečekejte ani tolik oblíbený krimi žánr. Na co se však můžete spolehnout, je notná dávka vytříbeného anglického humoru. Její autor J. B. Morrison byl také svého času velmi známý pod jménem Jim Bob – zpíval punk-popové kapele Carter the Unstoppable Sex Machine (Carter USM). Zvlhlé sušenky, scvrklé brambory anebo železná zásoba konzerv se špagetami. Takhle vypadala Frankova lednice, než k němu nastoupila pečovatelka Kelly Christmasová. Udělala pořádný vítr nejen v potravinách, ale i v jeho životě.

„Autor, kterého nelze nečíst. Robert Littell udělal pro CIA totéž, co Mario Puzi pro mafii,“píše The Economist o napínavém špionážním románu Amatér amerického spisovatele Roberta Littella, který se řadí k těm nejlepším svého žánru vůbec. Vynikající kryptograf Charlie Heller nerušeně pracuje u Ústřední zpravodajské služby v Langley, dokud mu teroristé na americkém konzulátu v Mnichově chladnokrevně nezastřelí snoubenku.

Charlie se pere s beznadějí a marně nutí CIA k odvetě. Teprve když řediteli Služby pohrozí, že proti němu využije přísně tajné materiály, k nimž má jako šifrant přístup, donutí ho přistoupit na podmínky. Heller projde rychlým výcvikem, brzy pronikne za železnou oponu a pronásleduje vrahy napojené na Sovětský svaz do Československa. To už ho ale kromě pomsty zaměstnávají i nečekané vražedné nástrahy od zpravodajské služby a on se jako neřízená střela řítí do nebezpečné hry vysokých vrstev mezinárodní špionáže.