ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15589 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vokální soubor Martinů Voices vydává sborová díla Benjamina Brittena

0 jsk 13.11.2023

Komorní vokální soubor Martinů Voices pod vedením svého uměleckého vedoucího Lukáše Vasilka nahrál na své nové album tři zásadní sborová díla anglického skladatele Benjamina Brittena, jednoho z nejvýznamnějších a nejinvenčnějších autorů dvacátého století.

Album stručně pojmenované Britten obsahuje oblíbený vánoční cyklus A Ceremony of Carols (Chvála koled) a skladby Te Deum in C a Hymn to St Cecilia (Pocta svaté Cecílii).

Tato díla zaujímají v Brittenově tvorbě zvláštní místo. Jeho dlouhodobým cílem bylo totiž tvořit hudbu, která by byla k užitku, tedy sloužila by lidem a naplňovala tak demokratický potenciál sborového zpívání. Proto skládal pro sborová tělesa různých velikostí, typů a složení. Každé z těchto tří děl je určeno pro jiné obsazení, jedno pro sbor a varhany, druhé pro sbor a harfu a třetí pro sbor „a capella“.

Jako sólistky na nahrávce účinkují harfistka Kateřina Englichová (A Ceremony of Carols) a varhanice Daniela Valtová Kosinová (Te Deum in C). Skladby dokonale ilustrují Brittenovo umění vytvářet s každým svým dílem zcela jedinečný svět. Nejpopulárnější z nich je dodnes cyklus A Ceremony of Carols, který se stal součástí repertoáru nejen profesionálních sborových těles, ale i školních sborů a nejrůznějších amatérských sborových spolků.