ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6286 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vojtěch Dyk si zahraje Petra Nováka

1 Richard Winter 18.2.2015

Hlavní role ve filmu Den štěstí, strhujícím příběhu zpěváka Petra Nováka, se v režii Ivana Fíly zhostí Vojta Dyk. Snímek ukáže Novákův bohémský život v době husákovské normalizace, závratně úspěšné hity, které nemírní osobní zoufalství, i velkou lásku propletenou depresemi.

“Petr Novák, Vojtěch Dyk a Ivan Fíla je trojkombinace, která musí rezonovat v každém, kdo má chuť pouštět se do výjimečných projektů, které dozajista mohou přesáhnout hranice našeho státu,” uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Den štěstí bude příběhem kluka, který počátkem 60. let vyletí jako kometa mezi největší hvězdy tuzemské populární hudby. Před sebou má celý život, u nohou mu leží celá země. Jenže jsme v Československu, kde vládne komunistický režim, takže idyla, pokud nejste přístupní dělat ty správné kompromisy, netrvá dlouho. Přichází srpen 1968, po něm Bratislavská lýra 1969, na níž Petr vyhlásí minutu ticha za Jana Palacha, Svobodomyslný mladík se sice s režimem zkouší rvát, ale praktiky StB jsou účinné. Ze zářivé hvězdy se stává lidská troska…

Smutnou paralelou Novákova života jsou pak osudy jeho životní lásky, herečky Jany. Hvězda ročníku, která je bláznivě zamilovaná do svého kariéristického pedagoga, se v určitou chvíli přestává chovat jako poslušná ovce, odmítá hlavní roli v normalizačním seriálu, což se nemůže obejít bez důsledků. Zničit ji není vlastně vůbec těžké, jen nekonečně nechutné.

Den štěstí bude plný silných emocí, lásky, nevěry, lži, nenávisti, odpuštění, vyhoření i smrti. “Je to jednoduše příběh člověka, jenž zažil závratnou slávu a strmý pád a jehož duše se propila zoufalstvím až k předčasné smrti. Film, po jehož zhlédnutí by se divák měl cítit jako před obrazem Salvadora Dalího od Andyho Warhola: Vzhůru nohama,” říká režisér Ivan Fíla, který sám napsal ke Dnu štěstí také scénář.