ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10509 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vlastimil Vondruška právě dokončil pokračování epopeje o Přemyslovcích

0 Petr Hašek 21.6.2012

Jeden z nejúspěšnějších současných českých spisovatelů Vlastimil Vondruška právě dokončil pokračování epopeje o Přemyslovcích a celém 13. století.

Vyjde přesně v den výročí Zlaté buly sicilské 25. září pod názvem Přemyslovská epopej II. Jednooký král (Václav I.). Poutavý román začíná roku 1205 narozením Václava I., popisuje všechny okolnosti, které vedly k vydání Zlaté buly sicilské (1212), a zároveň i život celého přemyslovského rodu. Freska dokumentuje nesmírný vliv Přemyslovců v Evropě.

“Václav I. je zajímavou osobností. Snažil jsem se o maximální historickou přesnost, i když je zřejmé, že román není odborná publikace. Při vykreslování charakterů postav či motivace jejich jednání jsem si samozřejmě musel spoustu věcí domýšlet. Středověké prameny jsou totiž strašně torzovité a většinou hodně neosobní. Ale nejen to. Pokusil jsem se současně o to, aby mí literární hrdinové jednali tak, jak by jednaly skutečné historické osobnosti. Aby jejich motivace odpovídala psychologii a normám středověku a nikoli našemu názoru o tom, co je správné a špatné,” uvedl Vondruška, který patří nejúspěšnější tuzemské spisovatele.

“Mnoho současných autorů, kteří píší o historii, se shovívavě domnívá, že jsme chytřejší než naši předkové a rádi je morálně či jinak hodnotí. Ale to je chyba. Jen tehdy, pokud se předkům pokusíme rozumět, pochopíme naše vlastní dějiny,” doplnil Vodnruška.

Publikuje nejen odbornou literaturu, ale i velmi populární historické romány s detektivními zápletkami (většinou s hlavním hrdinou Oldřichem z Chlumu), ale i čtivé a naučné knihy (Přemyslovská epopej, Život ve staletích).

Dokáže poutavě vyprávět o prvních babyboxech, které vznikly ve středověku, o zvycích i zlozvycích našich předků, o jejich hygieně, antikoncepci, mytí, lázních, líčení a kosmetice, prostě o věcech, které se do školních osnov nevešly.

rwi