ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4853 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vlakové nádraží v Českých Budějovicích se dočkalo kompletní proměny

0 jsk 14.2.2024

Generální rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží je v cíli. Návštěvníci mohou využívat opravenou odjezdovou i příjezdovou halu, novou obchodní pasáž napojenou na Lannovu třídu a odpočinkovou zónu pro čekající pasažéry.

Rekonstrukce nádraží probíhala od roku 2019, loni na jaře se otevřela příjezdová hala. Slavnostní otevření odjezdové haly proběhlo 5. února 2024.

Nádražní budova pochází z roku 1908. Stavební práce zahájila Správa železnic v roce 2020. Novou podobu veřejných prostor památkově chráněného objektu pro ni navrhl ateliér A8000 v intenzivní spolupráci s památkáři s respektem k původní podobě i důrazem na funkčnost a potřeby v jednadvacátém století.

Na jaře minulého roku se otevřela příjezdová hala, nyní zahajuje provoz odbavovací hala. Základním architektonickým principem je čistota a návrat k původní jednoduché barevnosti. Vnitřní prostory jsou očištěny od vizuálního smogu a nevhodných vestaveb, historické nástěnné mozaiky od výtvarníků Boukala a Březiny jsou zachovány a odborně restaurovány, koncové prvky jsou sladěny do jednotného provedení a budova dostala nový informační systém i prostor pro čekání.

„Nádraží pochází z roku 1908. Doprava před 100 lety byla samozřejmě jiná než dnes. Naším cílem bylo památkově chráněný objekt přenést do 21. století citlivě, ale tak, aby dokázal plně uspokojit potřeby současných cestujících,“ vysvětluje architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000.