ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26558 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vlak vyjel na festival do Banátu

0 jsk 21.8.2019

V úterý 20. srpna v 16.45 hodin se z pražského Smíchovského nádraží opět rozjel speciální vlakový expres, který převáží návštěvníky i účinkující do rumunského Eibenthalu, kde se každoročně koná festival na podporu českých krajanů. Letošní souprava je však unikátem, který se zapíše do železniční historie.

Osmnácti vozovou soupravu, která na své palubě poveze více než 1200 pasažérů, potáhnou netradičně hned tři lokomotivy typu “Brejlovec”. „Pro ještě větší atraktivitu celé přepravy jsme se rozhodli v čele vlaku Banat expres nahradit moderní a silnou lokomotivu Vectron třemi motorovými legendami nazývanými Brejlovec. Dvě lokomotivy pojedou vpředu a třetí bude pomáhat jako poslední článek celé soupravy,” přibližuje Romana Šauerová, jednatelka společnosti, která vlak vypravila.

Zajímavostí je i to, že souprava o této délce se nevejde skoro na žádné nástupiště v České republice, například na brněnském nádraží bude zastavovat pouze zadními vozy. Přes půl kilometru dlouhou soupravu (505 m) s celkovou tonáží 1035 tun čeká přes 1100 km dlouhá cesta do rumunské Oršavy, kde na fanoušky českých vesnic Banátu budou čekat lodě a autobusy, které je převezou do cílové vesnice Eibenthal.

V české vesnici Eibenthal pak čeká fanoušky během čtyř dnů 111 vystoupení na pěti místech. „Každým rokem se nám ozývá čím dál více vystupujících, kteří respektují myšlenku Banátu a rádi by bez nároku na honorář tuto akci podpořili,” potvrzuje zájem kapel hudební producent Ondřej Ježek, který spolupracuje na festivalové dramaturgii.

Ta letos nabídne například koncerty Prago Union, Zrní, Pio Squad, Never Sol nebo Vasilův rubáš, který k festivalu dnes patří již stejně neodmyslitelně jako vlakový speciál. Hudba od 35 kapel se každý den prolíná s mnoha přednáškami, besedami, projekcí dokumentů a filmů a divadelními představeními. Návštěvníci se tak mohou těšit například na Ladislava Ziburu, který se s publikem opět podělí o zážitky z jeho cest (tentokrát z prázdnin v Evropě), Tomáš Sedláček osobně představí jeho Ekonomii dobra a zla a Anna Marešová přiblíží svět designu.

Dále vystoupí např. investigativní reportér Janek Rubeš, který se proslavil odhalováním podvodníků a turistických pastí nebo Tomáš Šebek – chirurg bez hranic. Jako každý rok festivalový program nabídne také slam poetry či stand up comedy, naopak premiéru v Banátu budou mít letos divadelní soubor Vosto5 a talkshow 7 pádů Honzy Dědka.

Tagy: ,