ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27634 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vítězem Českých lvů se stal snímek Poupata

0 Redakce 5.3.2012

Vítězem 19. ročníku Českých lvů se stal snímek Poupata režiséra Zdeňka Jiráského. Z deset nominací získal čtyři křišťálové sošky, a to za nejlepší film, režii, kameru a hlavní mužskou roli. Film Odcházení, který měl 12 nominací, proměnil dvě. Českého lva dostal posmrtně za scénář Václav Havel, další sošku převzal střihač Jiří Brožek.

Ve Velkém sále Lucerny bylo v sobotu rozdáno patnáct Českých lvů. Držitele prestižních křišťálových sošek vyhlásila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) v přímém přenosu České televize. Ovace ve stoje při sobotním vyhlašování sklidil Josef Somr, který si přišel pro Cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

Divácky nejúspěšnějším filmem se stali Muži v naději režiséra Jiřího Vejdělka. Film Alois Nebel Tomáše Luňáka proměnil z osmi nominací tři, získal ocenění za hudbu, zvuk a výtvarné řešení. Film Nevinnost režiséra Jana Hřebejka bodoval v hereckých kategoriích; ocenění za hlavní ženskou roli dostala Anna Geislerová, která tak už má pět Českých lvů, a za vedlejší mužskou roli Hynek Čermák. Za mužský herecký výkon v hlavní roli byl oceněn Vladimír Javorský (Poupata).

Za vedlejší ženskou roli ve filmu Dům režisérky Zuzany Liové si odnesla sošku Taťjana Medvecká. Nejlepším dokumentem se stal snímek Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka.

Zatímco při lednovém vyhlašování Cen české filmové kritiky se vítězem stal snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, členové ČFTA mu z šesti nominací nedovolili proměnit ani jednu.

rwi