ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26298 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vítězem Cen české filmové kritiky je snímek Cesta ven

0 Richard Winter 26.1.2015

V pražském divadle Archa byly již popáté předány Ceny české filmové kritiky, jimiž čeští filmoví publicisté ohodnotili nejlepší počiny uplynulého roku. Cenu za nejlepší film převzali producenti Miloš Lochman a Jan Macola za film Cesta ven od režiséra Petra Václava. “Konkurenční” ceny České filmové a televizní akademie Český lev se budou předávat 21. února.

Sociální drama Cesta ven bylo dále oceněno za nejlepší režii a scénář. Cenu za herecký výkon si odnesla představitelka hlavní role, neherečka Klaudia Dudová. V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Martin Finger v černé komedii Krásno debutujícího režiséra Ondřeje Sokola.

Ocenění za nejlepší dokumentární snímek patří režiséru Martinu Duškovi a producentce Kamile Zlatuškové za originální příběh o vyznavačích tuningu s názvem K oblakům vzhlížíme. Cenu za kameru získali při rovném součtu hlasů Martin Žiaran za film Hany a Jaromír Kačer za snímek Místa.

Cenu RWE pro Objev roku si odnesl Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista filmu Pojedeme k moři. Podle svých slov cenu nečekal, byl překvapen a o to víc šťasten. Herec Mádl se nikdy netajil tím, že film ho zajímá i z druhé strany kamery – proto tak cílevědomě směřoval ke svému autorskému debutu Pojedeme k moři, ale na herectví nezanevřel. Jevištní debut si jako herec odbyl v roce 2010 v pražském Divadle Na Zábradlí. Premiéra hry Podivný případ se psem, v níž vytvoří hlavní roli matematického génia a autisty, se v Divadle Kalich objeví až na podzim.

Ceny české filmové kritiky se udělovaly popáté. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 51 novinářů, posuzovali 30 hraných filmů a třiadvacet celovečerních dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2014 a vyhověly pravidlům.

Nejvyšší počet nominací – šest – měla právě Václavova Cesta ven. Naprázdno vyšly snímky Pojedeme k moři (pět nominací) a Fair play (čtyři nominace), stejně jako filmy Díra u Hanušovic, Andělé všedního dne, Pohádkář a My 2, nominované jednou.