ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5225 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Začaly oslavy nedožitých pětasedmdesátin Boba Marleyho

0 jsk 10.2.2020

Jamajský král reggae Bob Marley by v letošním roce oslavil 75. narozeniny. Při té příležitosti 5. února začaly rok trvající oslavy nazvané MARLEY75, které pořádá Marleyho rodina společně s hudebními vydavatelstvími UMe a Island Records. Vedle Marleyho slaví výročí i jeho hit Redemption Song, který vyšel přesně před čtyřiceti lety.

Redemption Song spolu s novým videoklipem vychází v rámci Měsíce černošské historie, který se každoročně slaví ve Spojených státech, Kanadě a Británii a připomíná významné osobnosti a události historie africké diaspory. Samotná skladba byla inspirovaná proslovem Marcuse Garveyho z roku 1937 nazvaným The Work That Has Been Done, který vybízí k „osvobození se z mentálního otroctví, protože jedině člověk sám může osvobodit svou mysl“. Redemption Song je považován za jedno z nejdůležitějších děl populární kultury.

O videoklip k singlu se postarali francouzští umělci Octave Marsal a Theo De Gueltzl, kteří pomocí animací akcentovali především příspěvek Boba Marleyho k emancipaci černošské civilizace a jeho manifestaci naděje na uzdravení pro celé lidstvo. „Přes historii otroctví, historii Jamajky a rastafariánské kultury až k Marleyho osobnímu životu beru publikum na cestu alegoriemi a reprezentacemi,“ přibližují koncept klipu Marsal a De Gueltzl.

Oslavy umožní přístup do Marleyho archivů

Samotné oslavy MARLEY75 se budou odehrávat prostřednictvím hudby, módy, umění, fotografií, technologií, sportu i filmu a umožní fanouškům bezprostřední přístup do Marleyho archivů. Ve spolupráci s YouTube bude po celý rok vycházet nový materiál, uskuteční se výjimečné koncerty a výstavy, vyjdou nové exkluzivní nahrávky a světlo světa spatří dosud neviděné poklady z Marleyho archivu.

Bob Marley se během svého působení na scéně stal hudební, politickou a spirituální ikonou, která definitivně umístila reggae na mapu globální hudební kultury. Byl prvním jamajským umělcem, který nahlas definoval problémy svého lidu a rastafariánské kultury, a zároveň se stal slavným po celém světě.

Marley má na kontě miliardy streamů a miliony prodaných alb, přičemž deska Legend je neprodávanějším reggae albem historie. Samotný Marley byl uveden do Rock and Roll Hall Of Fame, Songwriters Hall Of Fame a GRAMMY Hall Of Fame a na slavném Hollywoodském chodníku slávy má svou vlastní hvězdu. Bob Marley, který je aktuálně druhým nejsledovanějším zesnulým umělcem na sociálních sítích, stále inspiruje nové a nové generace posluchačů, prostřednictvím kterých jeho poselství lásky, spravedlnosti a jednoty žije dál.

Tagy: ,