ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27206 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Tomáš Kočko & Orchestr mají album věnované božstvům

0 Redakce 4.5.2016

Zbrusu nové album Velesu Tomáše Kočka & Orchestru vyšlo před několika dny u Indies Scope. Po albu věnovaném bohyni země a hojnosti Živě se Kočko obrací k Velesu, pánovi zásvětí střežícímu řád a čas.

Nahrávka nabízí jak zadumané skladby, tak i skočné vypalovačky. Kočko svým producentským citem dokázal propojit písně inspirované folklórními motivy s vrstevnatými vícehlasy a zároveň využít rockových kytar a postupů. Na Velesu  rezonují ozvěny dávných slovanských kultů, inspirace světem, kterému bylo cizí striktní černobílé vidění.

Deváté řadové album Velesu Tomáše Kočka & Orchestru tematicky navazuje na předchozí nahrávku Živě. „Obě desky jsou věnovány staroslovanským božstvům, Živě a Velesovi. Živa dostala výběr toho nejlepšího z našich předešlých alb, tedy jakési the best of nahrané živě na koncertě v Ostravě, a Veles pak zbrusu nové autorské písně nahrané ve studiu v Brně. Živa a Veles dle mýtů tvořili božský pár a Veles je, mimo jiné, patronem igriců, dávných zpívajících básníků, tedy umělců,“ upřesňuje Kočko.

To, čím se nové album odlišuje od dvou předchozích, je autorství skladeb. Velesu je na rozdíl od minulých alb plně autorská nahrávka. A Kočko se vyřádil nejen jako autor, ale i jako producent. Vždyť u některých skladeb se dosáhlo až sto padesáti nahraných stop.

Už z podstaty samotného výběru tématu je jasné, že album nebude bezstarostnou skočnou veselicí. Kočko se na Velesu přibližuje temnějšímu pojetí svých skladeb a vzdáleně odkazuje i na nahrávku Godula. Nezapře ani kladný vztah k tvrdším hudebním žánrům. Rozhodně však nelze očekávat, že by měnil zásadně styl. Hudební stránka alba zůstává v typicky kočkovské směsici transovních i zadumaných rytmů inspirovaných jak tradiční lidovou hudbou, tak metalem a folkem.

Nový materiál bude představen na koncertech jak v rámci letní festivalové sezóny, tak během podzimního turné. Pokřtěno bude hned dvakrát, a to 19. října v brněnském Sono Music Centru a o den později ve Frýdku-Místku na Nové scéně Vlast. K albu byl natočen videoklip k písničce Do Návu.

Tomáš Kočko & Orchestr – Do Návu