ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29746 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Snový videoklip ohlašuje druhé album písničkářky Alen

0 jsk 29.9.2022

Klavíristka, zpěvačka, textařka a boskovická kavárnice Alen má před vydáním druhé sólové desky. K albu nazvanému Tma aranžérsky a producentsky přispěl Martin Kyšperský z kapely Květy. Nyní z něj hudebnice, která je poslední dva roky rovněž součástí kapely Lenky Dusilové, představuje první singl Indigová.

Písničku složila na své chatě, když se stmívalo, měla zhasnuto a pozorovala, jak se mění barva zdi. Ve spolupráci s Ondřejem Švandrlíkem k ní natočila klip. Při natáčení využili kvádra, gumáky a zvířecí hlavy, věci, které zdánlivě nejdou dohromady, ale v kombinaci s předjarní krajinou tvoří zvláštní poetiku „snového divnosvěta“.

Civilní část klipu s projekcí tým scénáristy a režiséra Ondřeje Švandrlíka (Nauzea Orchestra) natáčel v pražském klubu MeetFactory. Venkovní scény jsou z okolí jihomoravských Lysic. V maskách lišáka a jelena Alen v klipu provází David Liber a Matyáš Hökl.

Zásadní postavou alba byl producent Martin Kyšperský, kterému Alen jako zpěvačka loni hostovala v projektu 29/2. „Společná práce s Martinem nás moc bavila, proto jsem mu navrhla, jestli by se nechtěl podílet na nahrávání mé druhé desky. Souhlasil, a v podstatě přímo z nahrávání 29/2 jsme přešli do natáčení mé nové desky,“ říká Alen.

Do skladeb, z nichž některé vznikaly až během nahrávání, Kyšperský aranžérsky často zasahoval. „Velká část vznikla jako improvizace mezi kafem a procházkou. Já jsem vždy přinesla kostru písně, melodii na klavír nebo kytaru, text a zpěv, a Martin to okořenil,“ upřesňuje. Křty nové desky se chystají na 9. listopadu v brněnském Kabinetu Múz a 23. listopadu v pražském Café V lese. Album navazuje na debut Až se řeky vylijí z břehů (2020).

(foto: Tomáš Znamenáček)