ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11316 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Radek Banga chystá novou desku i knihu

0 jsk 7.4.2021

Radek Banga jako frontman skupiny Gipsy.cz působí na české hudební scéně už od třinácti let. Od té doby vydal mnoho úspěšných nahrávek, získal řadu ocenění a vystupoval po celém světě včetně slavného festivalu v britském Glastonbury. Ponořený do svého osobního příběhu nyní mění hudební styl a vydává sólové album i memoáry. Album i kniha jsou osobní zpovědí a tematicky spolu souvisí. Jako první vznikala hudební tvorba, ale na sepsání knihy Banga pomýšlel již mnoho let. Nakonec se to potkalo ve stejnou dobu. Knihu (Ne)pošli to dál vydává ve čtvrtek 15. dubna 2021 nakladatelství XYZ (Albatros Media) a album Věci jinak vychází u vydavatelství Supraphon na CD i v digitálních formátech v pátek 16. dubna.

Album Věci jinak vznikalo bez zavedené kapely Gipsy.cz a ve vlastní produkci, kde navíc Radek Banga po vzoru jedné ze svých hudebních ikon, Prince, natočil vše zcela sám.

„Pro mě to byla výzva, protože jsem chtěl už dávno dělat pop. Lidi si myslí, že je to jednoduchá hudba, ale to je velký omyl. Je to neskutečná magie. Nejde tam o to, jaké akordy zrovna hrajete, ale především jde o emoce. Abyste je v posluchači vyvolali, potřebujete upřímnost, cit pro melodii, jednoduchost i složitost zároveň. Kapela Gipsy.cz funguje samozřejmě dál, nemá ale s mou novou tvorbou, kromě mé osoby, nic společného. World music mě baví, ale pop mě teď baví víc. Bylo načase udělat něco jako Radek Banga bez Gipsy.cz,” upřesňuje Banga.

Radek Banga uvádí, že i když je velkým obdivovatelem amerického soulu, rhytm’n’blues a funky 60. až 70. let, měl vždycky blízko i k melodičnosti popových legend, jakými byli kromě například Bee Gees, Earth, Wind & Fire třeba i Michael Jackson, George Michael či již zmíněný Prince. „Nechávám se ovlivňovat opravdu vším napříč žánry, klidně i Beethovenem,“ dodává s nadhledem. Od roku 2000 je navíc aktivním producentem a stál za desítkami alb od hip-hopu po tradiční popové projekty. Napsal řadu hitů dalším interpretům, včetně Karla Gotta. Vybudoval si svoje vlastní studio Bangatone. Posledních několik let se díky sociálním sítím spojil s několika zahraničními producenty, především z USA, a naučil se na jejich seminářích zcela jinak pracovat se zvukem. A to vše mu otevřelo cestu k realizaci vlastního sólového alba.

Mezi patnácti písničkami na albu Věci jinak je i ta, jenž nese stejné jméno jako kniha. Skladba Nepošli to dál vznikla právě z inspirace chystané knihy a vyjadřuje, jak důležité je uvědomit si rodinnou zátěž a nepokračovat v ní, aby další generace nemusely bojovat se stejnými démony. Písně, které tvoří novinkové album, vyjadřují vše, co právě jejich autor prožívá – lásku, radost, ale i bolest a smutek.

„Jsem to já v takovém kompletním balíčku,“ říká s úsměvem a těší se na dobu, až mu ochranná opatření proti koronaviru umožní i koncertně představit album, kde ke každé písni cítí velmi osobní vztah, protože odráží všechny dosavadní proměny jeho života. „Pro mě má hudba stejnou váhu jako kyslík. Jede mi v hlavě čtyřiadvacet hodin, promítá se mi do snů, prostě do všeho. Nevím, jak to mají jiní lidé, ale já přežil ty nejhorší věci především díky hudbě, ať už jsem byl na ulici a neměl kde spát, nebo jako dítě prožíval domácí násilí, stačilo si dát sluchátka a pustit hudbu. Měl jsem najednou pocit, že zvládnu cokoliv,“ uzavírá své úvahy Radek Banga s nadějí, že album Věci jinak stejně jako kniha Nepošli to dál jeho příznivce v této složité době potěší a nabijou optimismem v očekávání nadějných vyhlídek.

Album i kniha jsou osobní zpovědí a tematicky s tím souvisí i nový videoklip Nepošli to dál, který vznikl v režii Radka Bangy. O kameru se postaral Pavel Konopík ve spolupráci s Radkem Tupým. Vedle hlavního protagonisty si zahrál i Jan Nunvář a o kaskadérské kousky se postaral jeden z nejznámějších a nejsledovanějších českých youtuberů Tary, vlastním jménem Taras Povoroznyk, jenž se již mnoho let úspěšně zabývá parkourem.

(foto: Karolína Ryvolová)