ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24641 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ondřej Galuška v klipu Proces rozezpíval Franze Kafku

0 jsk 30.9.2022

Videoklipem ke skladbě Proces ohlašuje hudebník Ondřej Galuška vydání své nové desky. Při vzniku uvedené písně ho inspiroval Franz Kafka. Spisovatel si proto společně s Galuškou a hudebníkem Jakubem Königem zahrál i v kafkovském klipu, který vznikl ve spolupráci s výtvarníkem Adamem Pavlem. Album Stručný úvod do filosofie marnosti vyjde 30. září u vydavatelství Tranzistor.

Singl Proces, v němž jako zpěvák hostuje také Jakub König, je volně inspirován příběhem ze slavného románu Franze Kafky. „Odkazuji ke známému příměru Před zákonem. Na podobenství o muži z venkova, kterého dveřník nepustí dovnitř, přestože, jak se dozvíme na konci, byl tento vchod určen pouze pro něj,“ říká Ondřej Galuška. „Toto podobenství představuje jedno z nejhutnějších, nejkondenzovanějších literárních vyjádření marnosti a promarněné šance.“

Textový odkaz na Kafku byl důvodem k tomu, že tvůrci při výrobě videoklipu sáhli po Kafkově fotografii, kterou se podařilo rozhýbat, aby vyslovovala text písně. Stejným způsobem se pak rozpohybovaly fotky Galušky a Königa. Jejich kombinací pak vznikají znepokojivé až hororové hybridní postavy a přízraky. Ke kafkovskému světu by mohla odkazovat i instrumentace skladby s mechanicky repetitivními marimbami a apokalyptickými pozouny.

(foto: Michaela Pospíšilová Králová)