ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5556 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Ondřej Galuška v klipu přemýšlí s Nietzschem o věčném návratu

0 jsk 10.1.2023

Jak by vypadal náš život, pokud bychom každý okamžik a každé rozhodnutí museli donekonečna opakovat? Takovou otázku si v písni Největší zátěž klade hudebník a filosof Ondřej Galuška.

Klip ke skladbě natočil Jakub Čermák a k jeho zveřejnění dochází bezprostředně před křtem alba a stejnojmenné knihy Stručný úvod do filosofie marnosti, který se koná ve čtvrtek 12. ledna v pražské Malostranské besedě.

Galušku na něm doprovodí jeho skupina The Odd Gifts a hosté Bára Zmeková, Ondřej Vychodil a Jakub König. Večer otevře sólovým setem Kittchen a zcela výjimečné vystoupení odehraje také přes pět let hibernující kapela Eggnoise.

Snad v žádné písni z Galuškovy desky, jež v cenách Apollo získala nominaci na album roku, nejsou filosofické odkazy tak silné. „Název písně je převzat z aforismu Friedricha Nietzscheho, ve kterém se objevuje myšlenka věčného návratu. Rozhodovali bychom se v životě jinak s vědomím, že se vše bude donekonečna opakovat? Podobně tíživá je i představa absolutní svobody a odpovědnosti jedince ve francouzském existencialismu, která v písni zaznívá vysamplovaným hlasem filosofa Miroslava Petříčka. Obě představy se zároveň pojí s odmítnutím vnějších autorit a spasitelů,“ říká Galuška.

Hudebník a vizuální umělec Jakub „Cermaque“ Čermák měl při výrobě klipu zcela volnou ruku. „Umístit zpívajícího filosofa Ondru Galušku do kulis staromódního sci-fi? Kdo by odolal. Už při prvním poslechu tohohle silnýho songu o tíze zodpovědnosti, která se nutně váže k zázraku svobody, jsem měl před očima obraz nějakého hemžení, lidí-červů pod drobnohledem božího oka, proto-lidí na konkurzu o vyvázání ze světa idejí, i pocit napětí, pnutí mezi sebe-výmluvou davu a sebe-artikulací jednotlivce. Dav individualit, na který kritickým okem shlíží démoni. Něco z toho se snad do klipu dostalo. Ondra se zahemžil zdatně!“ říká Čermák.

Jako hostující zpěvák ve skladbě účinkuje James Harries, u kterého se jedná o první česky zpívanou nahrávku, a Ondřej Kopička z kapely Eggnoise. Významnou roli ve skladbě i na celém albu hraje elektronika producenta Jonatána Pastirčáka a pozouny hrané Filipem Jiskrou a Ondřejem Galuškou.