ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6460 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Michal Hrůza představuje klip k písni Světozor

0 Redakce 29.1.2014

Píseň Světozor je první singl z připravovaného alba zpěváka Michala Hrůzy nazvaného Den, které volně navazuje na předloňské album Noc. Nová deska vyjde letos na jaře a kromě deseti novinek bude obsahovat i dvě písně z filmu Martin a Venuše, pro který Hrůza napsal hudbu.

Videoklip k Světozoru je inspirován legendou o pražské Violetě, údajně první mechanické bytosti, kterou přivedl k životu Otto Lachstein počátkem 20. století a která se ztratila z neznámých důvodů na jaře roku 1914 a nikdy nebyla nalezena. Tehdejší noviny, které o celé věci informovaly, musely všechny výtisky zničit, jediný časopis Světozor se nařízení rakousko-uherské vlády vzepřel. Celý projekt umělé bytosti měl totiž sloužit k výhradně vojenským účelům. Spekuluje se i o tom, že celá aféra mohla být předlohou pro pozdější Čapkovo R.U.R.

„Letos je to právě sto let, co bájná Violeta zmizela, tak jsme tímto chtěli alespoň trochu připomenout událost, o které se toho dnes tak málo ví,“ říká Michal Hrůza.

Klip natočil režisér Jan Chramosta,  který je také autorem scénáře, a kameraman Aleš Lněnička. Hlavní roli ztvárnili Veronika Kubařová, Petr Vaněk a členové Kapely Hrůzy.

Michal Hrůza – Světozor: