ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10675 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Více než pět set osobností už odkrylo svou 13. komnatu

0 jsk 15.1.2021

Cyklus 13. komnata, jenž patří mezi nejdéle vysílané publicistické relace České televize, slaví v lednu patnáct let své existence. Od roku 2006 pořad představil osudy více než pěti set osobností, bezmála tři desítky dalších uvede letos. V nových dílech se diváci dozví, jak přelomové životní situace zvládli nebo se s nimi vyrovnávají známé české osobnosti, jako jsou herečka Michaela Kuklová (na snímku), kytarista Lubomír Brabec nebo moderátor Bořek Slezáček. Již v příští epizodě, v pátek 15. ledna od 21.10 hodin na ČT1, prozradí zahraniční zpravodaj Vít Pohanka, jak byl s Michalem Kubalem a kameramanem České televize Petrem Klímou v dubnu 2004 při své práci unesen, vězněn a vyslýchán iráckými ozbrojenci.

Pořad prostřednictvím stovek osobností popsal mnoho společensky aktuálních témat – od vážných onemocnění, přes ztrátu blízkého člověka, úrazy, psychické nemoci, závislosti, perzekuce komunistickým režimem, extremismus, domácí násilí až po únos nebo komplikované rozpady rodin. “Třináctá komnata funguje jako léčba příběhem nebo chcete-li sdílením. Chceme prostřednictvím vyprávění známých osobností, které překonaly svá trápení, nabídnout lék a radu všem těm, jimž se přihodilo něco podobného a hledají pomoc. A snad se nám to i daří. Píši nám diváci, že se pro ně ten či onen příběh stal vzpruhou a inspirací, a ozývají se dokonce i různé léčebny, jež některé díly z našeho cyklu využívají při skupinové terapii. Taková zpětná vazba nás nesmírně těší a je největším oceněním naší práce,” říká autorka a vedoucí projektu Iveta Toušlová.

„Na letošní rok chystáme dvacet šest dílů a všechny příběhy jsou opět hodně silné. Ale mě osobně velmi zasáhl osud Michaely Kuklové. Soudní martyrium, jimž si kvůli dluhům svého ex manžela prošla, a s nimiž sama neměla nic společného, by zlomilo i mnohem tvrdší povahy, natož jemnou křehkou ženu. Vždyť mohla přijít úplně o vše a skončit de facto na ulici. Ona to ale psychicky ustála a prokázala tak svoji vnitřní sílu. Bohužel si tento vleklý a léta trvající boj vybral svoji daň v podobě zákeřné nemoci, s jejímiž následky se statečně vyrovnává dodnes. Za mě je to úžasná dáma hodná obdivu,“ prozrazuje dále Toušlová.

Za patnáct let pořadem prošlo velké množství režisérů a režisérek. Byli mezi nimi i Olga Sommerová, Veronika Stehlíková, Vít Olmer nebo Robert Sedláček. V roli “odemykačů” se nejčastěji objevují Zuzana Burešová, Václav Žmolík, Šárka Volemanová, Radka Červinková, Jindra Horská či Patricie Strouhalová. Mezi nejnovější patří Barbora Černošková nebo Veronika Jonášová a jeden díl si vyzkoušel i novinář Karel Rožánek.

Pořad 13. komnata loni pravidelně sledovalo 714 tisíc diváků při podílu na sledovanosti více než 19 procent. První díl se na obrazovce České televize poprvé objevil 3. ledna 2006. Byl věnovaný Tereze Pergnerové a způsobil tehdy velký ohlas – nenechalo si jej ujít více než milion a půl diváků. V posledních letech byly nejvyhledávanější díly se Zdenou Studénkovou a s Václavem Neckářem. Publicistická relace má standardně vysoké hodnocení spokojenosti a v jejím publiku převládají středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní diváci.