ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8092 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Veronika Kubařová se v Divadle ABC představí jako Markéta Lazarová

0 Richard Winter 29.10.2013

Divadlo ABC chystá na 16. listopadu premiéru divadelní adaptace známého románu Vladislava Vančury Markéta Lazarová. V pondělí 21. 10. se herci a tvůrci sešli na první kostýmové zkoušce. V titulní roli se představí Veronika Kubařová (na snímku), Mikoláše ztvární Tomáš Novotný. Úpravy a režie se ujal Pavel Khek, který pro Městská divadla pražská v minulosti nastudoval úspěšnou inscenaci Želary.

Vančurův nejznámější román patří dnes už mezi klasická díla české literatury, Městská divadla pražská tak jeho uvedením navazují na jednu ze svých stěžejních dramaturgických linií – na linii velkých příběhů. Režisér Pavel Khek klade důraz na součinnost scény, kostýmu, hereckého projevu, hudby a dalších divadelních složek: “Pracovně tomu říkáme „audiovizuální dramatická báseň“. Tu básnivost, která je rozpuštěna v románu, si neustále připomínáme a snažíme se najít způsob, jak ji přenést na jeviště v její mnohosti a symbolice.”

Kromě specifické práce s hudbou se diváci mohou těšit i na zajímavé využití choreografie. “My musíme vyjádřit lásku, násilí, zabíjení, zešílení – a k tomu vám ani v životě mnohdy slova nestačí. Čeká nás tedy obrovská fyzická dřina navíc, ale myslím, že pak diváka strhneme divadlem, které prosazoval už právě Vančura – chtěl divadlo, které by okouzlovalo diváky několika souběžnými úkony jevištními, dokonalostí řeči a těla – divadlo, které zároveň útočí na divákovu racionalitu i emotivitu. Tak taková bude Markéta Lazarová,” popisuje Pavel Khek.

“Můžeme slíbit představení, které klade důraz na emocionalitu a jevištní básnivost a které se pokouší přivést na jeviště výjimečné jedince a výjimečné osudy,” dodává dramaturgyně Věra Mašková.