ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10510 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Veřejný dům v MeetFactory zahájí léto

0 jsk 9.6.2022

Dvojí vernisáž, power ambient, vzpomínky na divadelní představení, schizofrenní ztvárnění němého filmu z dvacátých let, otevřené ateliéry nebo psychedelický post-rock. Letos první Veřejný dům, který se uskuteční v úterý 21. června, přinese nevšední ochutnávku tvorby ze všech zákoutí smíchovské továrny.

Večer zahájí otevření dvou výstav. Ať zaslechnu tvé stopy v Galerii MeetFactory se zaměřuje na bohatost lidského vnímání a poznávání světa, a to především s ohledem na zkušenost lidí s různými typy tělesného, smyslového či mentálního znevýhodnění. Vystavená díla tuto zkušenost tematizují a současně pocházejí od umělců a umělkyň, kteří sami mají určité znevýhodnění nebo se znevýhodněnými osobami blízce spolupracují.

S touto výstavou tématicky souvisí videoprojekce Javiera Télleze: La Passion de Jeanne d’Arc v Galerii Kostka. Slavný němý film Umučení Johanky z Arku (1928) je přetvořen a prezentovaný jako dvoukanálové dílo, v němž zaznívají interpretace ženských pacientek z léčebny v Sydney. Ty ho nepřekvapivě pojaly jako příběh „JDA”, která byla zavřená, protože věřila, že je slavnou mučednicí, a trpěla velkolepými vizemi a sluchovými halucinacemi.

Po vernisáži proběhne artist talk s Joannou Pawlik. Pro polskou umělkyni je výchozím bodem pro tvorbu intimní téma vlastního znevýhodnění. V jádru její umělecké praxe je navazování vztahů, překonávání bariér a zvyšování aktivity sociálně postižených.

Po celý večer bude možné navštívit obvykle veřejnosti nepřístupné rezidenční patro, kde mají ateliéry rezidenti a rezidentky MeetFactory. Komentovaná prohlídka, kterou povedou kurátoři Lucia Kvočáková a Piotr Sikora, představí jednotlivé umělce a umělkyně detailněji. V jednom z ateliérů budou vystaveny výtvory, které během pravidelných workshopů připravily ukrajinské děti.

Ukrajinská herečka Sofia Brahina vystoupí v hlavní a jediné roli inscenace Vzpomínky na představení. Inscenaci, která se se volně inspiruje příběhem Strážce srdce od Francoise Sagan, režíroval na dálku z Kyjeva přes Zoom Oleksander Balaban, u kterého Sofia studovala. Hrát se bude v nově zrekonstruovaném ateliéru 22 v prvním patře.