ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4688 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve Vršovickém divadle Mana ožívá bytové divadlo

0 jsk 20.2.2024

Pech pod střechou a Požár v suterénu. To jsou dvě nové komedie, které v premiéře nabízí Vršovické divadlo Mana. Evokují atmosféru bytových divadel, takže se hrají v netradičních prostorách divadelní budovy, jako jsou třeba podkroví nebo suterén. Vtipné a svižné komedie od dramatika Pavla Kohouta roztáčí kolotoč zábavných nedorozumění, ze kterých někdy zamrazí.

Představení pro vršovickou scénu nastudoval režisér Josef Kačmarčík, v hlavních rolích září herečka Eva Leimbergerová a Zbigniew Kalina. Dále se divákům představí Ondřej Volejník, Tereza Nekudová a Václav Hanzl. Obě aktovky se hrají v jeden večer a publikum se bude přesunovat mezi jednotlivými dějišti. Premiéra bude 23. února 2024, nejbližší reprízy se pak uskuteční 4. a 26. března.

„Komedie spojuje stejné téma, intimní prostor dvou lidí je narušen zásahem mocenské entity zvenčí. To vytváří řadu komediálních až absurdních situací, založených na četných nedorozuměních. Kohoutovy aktovky ze sedmdesátých let patří k proudu absurdního divadla. To do českého kontextu přinesl především Kohoutův přítel Václav Havel, pro něhož bylo absurdní divadlo po celý jeho život bytostným sebevyjádřením,“ říká dramaturgyně divadla Věra Mašková.

„Autenticita prostředí navozuje zcela jiný druh zážitku, než je běžná divadelní produkce. Mizí totiž takzvaná čtvrtá stěna, diváci jsou od herců doslova pár centimetrů, stávají se tak bezprostředními účastníky,“ dodává.