ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5159 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve Velké Británii dostalo literární cenu drama o vojínovi Manningovi

0 Richard Winter 7.8.2013

Drama Velšského národního divadla o americkém vojínovi Bradleym Manningovi, který proslul jako informátor kontroverzního serveru WikiLeaks, získalo ocenění v divadelní kategorii jedné z nejstarších britských literárních cen James Tait Black Prize. Hra s názvem Radikalizace Bradleyho Manninga od dramatika Tima Price podle zpravodajského serveru BBC zachycuje příběh Manningova života od dospívání ve Walesu až po vsazení do vazby v USA.

Velšské národní divadlo představení bude až do 25. srpna uvádět v rámci právě probíhajícího edinburského festivalu Fringe, který patří mezi nejslavnější kulturní akce světa.

Hra o Manningovi je vůbec první, která ocenění získala, protože Edinburská univerzita, která ho uděluje, zavedla u James Tait Black Prize kategorii drama letos poprvé. Autor hry získal spolu s oceněním i 10.000 liber.Priceův kus vyhrál v konkurenci více než 180 divadelních her.

Manning je nyní souzen za vyzrazení množství utajovaných dokumentů. Na serveru WikiLeaks zveřejnil celkem 470.000 bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250.000 tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a mnoho dalších citlivých dokumentů. Získal je, když sloužil v misi v Iráku jako zpravodajský analytik.

Na konci července byl Manning shledán vinným z několika případů špionáže a krádeže, obvinění z nejzávažnějšího trestného činu napomáhání nepříteli ho ale soud zbavil. Podle právních expertů se tak sice vyhnul doživotí, ale přesto mu hrozí mnoho let vězení.