ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30521 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve věku 85 let zemřela první dáma českého filmu, režisérka Věra Chytilová

0 Richard Winter 13.3.2014

Ve věku 85 let zemřela v Praze první dáma českého filmu, režisérka a scenáristka Věra Chytilová, která stála v 60. letech u zrodu takzvané nové vlny a proslavila se například filmy Sedmikrásky, Hra o jablko, Faunovo velmi pozdní odpoledne nebo Dědictví aneb Kurvahošigutntág.

Ostravská rodačka byla držitelkou řady cen, včetně francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu či státní medaile Za zásluhy. Její filmy odrážejí stav společnosti a mezilidských vztahů. Oorevoluční snímky však nedosáhly takového uznání, jako díla z předchozích let.

V roce 1965 zfilmovala s bývalými spolužáky z FAMU (Jiří Menzel, Evald Schorm, Jaromil Jireš, Jan Němec) soubor Hrabalových povídek Perličky na dně (povídku Automat Svět) a rok nato excelovala se slavnými Sedmikráskami, které vzešly z její spolupráce s kameramanem a jejím druhým manželem Jaroslavem Kučerou a scenáristkou Ester Krumbachovou.

Uprostřed práce na filmu Ovoce stromů rajských jíme v roce 1968 ji zastihla okupace; poté co tento film předělala na metaforu o zradě, následovala nucená přestávka. Až v roce 1976 natočila hořkou komedii Hra o jablko. Velký úspěch u diváků měl komediálně laděný příběh stárnoucího elegána Faunovo velmi pozdní odpoledne. Na jejím kontě jsou i například snímky Kalamita, Šašek a královna a Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Originálně poetickou komedii, která se změní v mrazivé drama – Kopytem sem, kopytem tam – natočila v roce 1988. Posledním celovečerním filmem byla v roce 2006 hořká komedie Hezké chvilky bez záruky.

“Setkal jsem se s jednou z největších režisérek, které kdy tato země měla,” sdělil herec Miroslav Donutil, kterého Chytilová do svých filmů často obsazovala.

V posledních letech se Chytilová věnovala více dokumentární tvorbě. Vadilo jí, že se svět příliš nezměnil ani po pádu komunismu, že stále chybí soucit, morálka stojí na okraji zájmu společnosti. Když Chytilová vzpomínala na minulý režim, upozornila, že neměla problémy s mocí, ale “ona měla problémy se ní”.

Foto: Wikipedia – Petr Novák