ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28478 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve Švandově divadle uvedou tragikomedii o životě a smrti Je to tu

0 Richard Winter 20.10.2016

Tragikomedii Je to tu věnovanou posledním věcem člověka chystá ve Studiu Švandova divadla režisérka Viktorie Čermáková. Komorní hra o třech dějstvích od momentálně nejhranější současné britské dramatičky Caryl Churchill tu bude mít premiéru 22. října.

Je málo věcí v životě, které jsou naprosto jisté. Kromě vlastní smrti. Naštěstí ani na něco tak osamělého, jako je smrt, nejsme sami – nemusíme být… I o tom vypráví pozoruhodná hra Je to tu (Here We Go) autorky Caryl Churchillové (1938), která se řadí k nejlepším britským dramatikům od Shakespeara po Becketta.

„Co bude, až to přijde? Jak se o nás bude mluvit na našem pohřbu? Z čeho máme strach a k čemu je dobrý humor? Co je po smrti? Co ještě zbývá říci nebo udělat? Tyhle a další otázky najdeme ve hře Caryl Churchillové,“ říká režisérka Viktorie Čermáková. „Její hra vypráví mimo jiné i o tom, že možná právě teď je ten pravý čas zamyslet se nad tím, jakými činy, myšlenkami a emocemi dláždíme svou cestu,“ říká režisérka.

Je to tu je první inscenací v rámci tematického cyklu “Intimita – Anonymita – Agresivita” Studia Švandova divadla. Zkoumá téma lidské intimity a pozornost diváků obrací k problematice posledních věcí člověka dnešní doby,“ dodává dramaturg Libor Vodička.

Těšit se tedy můžeme na nečekaně pojaté téma, silnou myšlenku, vybroušené repliky i na herecké obsazení. To tvoří Robert Jašków (na snímku), Tomáš Petřík, Andrea Buršová, Tomáš Červinek a hostující Miluše Hradská. Za pozornost stojí také scéna a kostýmy Barbary Wojtkowiak a hudba, pod níž je podepsán muzikant a komiksový autor Myko. Hru přeložila Lucie Kolouchová.

„Naše psychika je po tisíce let nastavena tak, že se stále zabývá vedle života i smrtí. Ve chvíli, kdy ji vyřadíme, vytěsníme a nemluvíme o ní, nevídáme ji, nepřipouštíme si ji, myslím, že pak naše duše strádá. Onemocní, různě se pitvoří a nadouvá. I proto jsme se do této hry ve Švandově divadle pustili,“ říká Viktorie Čermáková. Ta už ve Studiu Švandova divadla zrežírovala například Šamana, povedenou adaptaci stejnojmenné povídky Egona Bondyho, podepsána je i pod autorskou hrou Putin a Biľak u trezoru.

Text Caryl Churchill jí nyní nabízí každopádně velmi kvalitní a inspirativní předlohu: hru Je to tu (Here We Go) v roce 2015 s úspěchem uvedlo například Národní divadlo v Londýně. Do Švandova divadla se tak dostává necelý rok po její celosvětové premiéře.

Ovace od publika i kritiky už ale mnoho let sklízí i samotná autorka: „Je nemožné představit si krajinu současného dramatu bez Caryl Churchill“, napsal v roce 2012 The Guardian, který dramatičku vyzdvihuje mimo jiné proto, že „změnila jazyk současného divadla“. List The Telegraph ji pro její novátorský přístup označil dokonce za „Davida Bowieho současného dramatu“.

(foto: Alena Hrbková)